czwartek, 18 kwietnia 2024
Kultura

“Ostatnia droga życia” – film o płocczanach w powstaniu w Treblince

Wiedzieli więźniowie, że wyjścia nie ma oprócz walki, która mogła części przynieść wyzwolenie. Wielka święta chęć życia, umiłowanie wolności, zrodziło myśl o wyrwaniu się z drutów kolczastych. Marian Płatkiewicz

W 2023 roku przypada 80. rocznica buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. W związku z tą rocznicą oraz dzięki dofinansowaniu Miasta Płock Fundacja Nobiscum przygotowała film zatytułowany „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”.

Celem produkcji jest przybliżenie postaci Żydów z Płocka, którzy byli uczestnikami powstania, w tym Mariana Płatkiewicza, Motela Perelgryca oraz Chaskiela Rozenberga. Autorski scenariusz filmu został oparty m.in. o wspomnienia Mariana Płatkiewicza zachowane w zbiorach Yad Vashem, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku oraz Urzędu Stanu Cywilnego w Płocku, a także pamiątki rodzinne – fotografie udostępnione fundacji ze zbiorów prywatnych rodzin Motela Perelgryca oraz Chaskiela Rozenberga. W filmie gościnnie wystąpili m.in. przedstawiciele Fundacji Pamięć Treblinki, która gromadzi oraz upowszechnia wiedzę o obozie, zbiera istniejące relacje świadków i ocalałych oraz publikuje imiona i nazwiska osób, które w Treblince zginęły (razem z Żydowskim Instytutem Historycznym tworzy tzw. Księgę Imion).

Film nagrany został w Płocku, w lokalizacjach związanych z życiem płockich Żydów, którzy w okresie II wojny światowej byli więźniami Treblinki i którzy latem 1943 roku brali udział w powstaniu (Marian Płatkiewicz, Rudek Lubraniecki, Motel Perelgryc, Chaskiel Rozenberg) oraz na terenie Muzeum Treblinka.

Na premierę filmu zapraszamy do Kina za Rogiem w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów 2 sierpnia 2023 roku o godz. 18.00 , a więc w rocznicę buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II.

Po swojej płockiej premierze film znajdzie się także w mediach społecznościowych i portalach opartych o treści wideo (Facebook, Youtube, Vimeo) oraz na stronie internetowej Fundacji Nobiscum. Będzie dostępny w polskimi i angielskimi napisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *