wtorek, 5 marca 2024
Płock

Młodzież z diecezji płockiej w drodze do Lizbony. Wyjechała również grupa z Płocka

Dziś około 140 osób z diecezji płockiej wyruszyło na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w Portugalii. 31 pojechało tam kamperami

Młodzi ludzie zobaczą w Lizbonie Kościół radosny i entuzjastyczny. Przekonają się, że nie tylko oni szukają Boga

– uważa ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział około 140 osób z diecezji płockiej (to liczba osób, które pojadą grupowo, w sposób zorganizowany). Głównym organizatorem wyjazdu jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku z koordynatorem ks. Krzysztofem Rucińskim. Przygotowania rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, młodzież uczestniczyła w systematycznych spotkaniach formacyjnych.

Przygotowania te zawierzyliśmy św. Stanisławowi Kostce, patronowi młodzieży, pochodzącemu z Rostkowa w diecezji płockiej. Jesteśmy świadomi, że wyjazd do Portugalii będzie ciekawy turystycznie, ale przede wszystkim ważne są w tym przypadku pobudki duchowe. Młodzi ludzie szukają odpowiedzi na ważne, duchowe tematy, zastanawiają się nad miejscem Pana Boga w życiu. Zobaczą w Lizbonie Kościół młody, radosny, entuzjastyczny oraz to, że nie tylko oni szukają Boga. Mamy nadzieję, że po powrocie zaangażują się w działalność w jakiejś wspólnocie, w parafii, postarają o żywą relację z Panem Bogiem

– uważa ks. Krzysztof Ruciński.

Grupa związana z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży „Studnia” wyleciała do Portugalii z Warszawy dziś, 26 lipca. Najpierw, do 31 lipca, podczas Dni w Diecezji, będzie przebywać w Pombal w diecezji Coimbra, u tamtejszych rodzin. Podczas podróży do Lizbony młodzież zatrzyma się w Fatimie, wyjątkowym miejscu na mapie objawień Maryjnych. Już w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia weźmie udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem, a także całym programie ŚDM, odbywających się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Podróż powrotna odbędzie się również samolotem.

W przygotowanie wyjazdu na ŚDM szczególnie zaangażowali się Anna Błazińska i Jakub Jatkowski, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Płockiej, członkowie Diecezjalnego Biura ŚDM.

Poza tym 31 osób z diecezji płockiej pojechało do Lizbony kamperami (5 samochodów) z parafii pw. Ducha Świętego w Węgrzynowie i parafii pw. św. Bartłomieja w Płocku. Wyruszyli również dziś, 26 lipca, po porannych Mszach św. w swoich kościołach parafialnych. W tym przypadku młodzieży będą towarzyszyć trzej kapłani: ks. prał. Rafał Grzelczyk (parafia Węgrzynowo), ks. kan. Jarosław Kamiński (parafia w Płocku), ks. Paweł Gniadkowski (parafia Okalewo).

Pasażerowie kamperów w drodze do Lizbony odwiedzą Paryż i Lourdes, natomiast w drodze powrotnej Fatimę, Madryt, Sewillę, Malagę i Barcelonę.

Będziemy modlić się w sanktuariach Maryjnych o pokój na świecie i w Ukrainie oraz w intencjach swoich parafian, a przede wszystkim o rozeznanie powołania przez młodych ludzi, rozeznanie życiowej drogi. Będziemy wpatrywać się w Pana Boga, który kazał Maryi „pójść z pośpiechem” do Elżbiety, a więc pomagać innym, zwłaszcza starszym, o co poprosił papież Franciszek w orędziu na III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

– mówi ks. Jarosław Kamiński.

Młodzież z diecezji płockiej została oficjalnie posłana do udziału w ŚDM przez bp. Szymona Stułkowskiego już w czerwcu.

Zwróciłem wtedy uwagę, że do Lizbony jedzie młodzież, która chce przyznać się do Jezusa. To jest ich wspólny mianownik: przyznać się do Jezusa albo Go poszukiwać

– konkluduje Pasterz Kościoła płockiego.

W Światowym Dniach Młodzieży w Lizbonie ma uczestniczyć około 25 tysięcy osób z całej Polski. Jak twierdzą polscy organizatorzy tego spotkania, jest to duża liczba uczestników.

źródło: Diecezja Płocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *