niedziela, 21 kwietnia 2024
Kultura

BiG Festivalowski już w ten weekend

Jedyne miejsce, gdzie możesz przyjść w szlafroku i nikt nie będzie zdziwiony doborem stylizacji to BiG Festivalowski, który już w ten weekend rusza z II edycją radości, śmiechu i wieloma atrakcjami, które zostaną wsparte przez odpowiednich gości. 18 sierpnia możecie bawić się na najbardziej radosnym festiwalu w Płocku i zapewne w Polsce.

Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, przyznał, że wydarzenie jest pozytywnym aspektem w kulturze miasta oraz Mazowsza.

Cieszę się, że nie tylko miasto i także Muzeum Mazowieckie i samorząd Wojewódzki pozytywnie odpowiadają na ten projekt, wierząc, że rzeczywiście on dalej będzie się rozwijał i że będzie do Płocka jako festiwal ściągał nie tylko artystów – aktorów, reżyserów, scenarzystów – ale także widzów, którzy przy okazji tego festiwalu będą odkrywać piękno Płocka, piękno Mazowsza.

– Andrzej Nowakowski, Prezydent Płocka

Pomysłodawca i dyrektor programowy wydarzenia – Alek Pietrzak, reżyser między innymi czarnej komedii „Juliusz” i komediodramatu „Czarna owca” – zapowiedział kolejny rok ze wspaniałymi gośćmi, którzy nie tylko rozbawią Was do łez, ale również zdradzą tajniki swojej pracy; być może doradzą, jak zacząć swoją przygodę reżysera, aktora czy chociażby komika. Ponadto Pietrzak wspomniał o szansach Płocka na zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku.

Wszyscy twórcy kultury w tym mieście musimy wspierać się wzajemnie […] i tylko wtedy jest szansa, żeby o to zawalczyć.

– Alek Pietrzak, Pomysłodawca i dyrektor programowy BiG Festivalowski.

Festiwalową zabawę 18 sierpnia rozpocznie DJ kosmo o godzinie 12 na Starym Rynku. Dobrego humoru będzie pilnował do godziny 16:30. O godzinie 17 scenę letnią zagości Piotr Cyrwus – aktor, znany z legendarnej roli Ryśka z „Klanu” – który rozpocznie cykl BiG Spotkaniowski. W kolejnych dniach skład tego cyklu zasili między innymi Szymon Majewski. Wszystkie atrakcje na Scenie Letniej na Starym Rynku są bezpłatne dla każdego.

Prawdziwym wyciskaczem łez – tych ze śmiechu – będzie Sztafeta Dubbingowa Klasy B oraz Gala Stand-up, gdzie zagoszczą najlepsi w swoim fachu, czyli w rozśmieszaniu. Rozbawiać będą: Wiolka Walaszczyk, Antoni Syrek-Dąbrowski, Bartek Walos, Aga Matan, Cezary Ponttefski, Bartek Zalewski.

Najbardziej wyczekiwanym momentem jest otwarcie Muzeum Memów, gdzie znajdziecie ich mnóstwo, a dodatkowo w tym roku większość z nich będzie wymieniona na nowe. Zapewne 12 miesięcy to wystarczająco dużo czasu, aby uzbierać nową kolekcję perełek z Internetu, które wywołają uśmiech na Waszej twarzy.

Warte uwagi jest również Kino Festivalowski, które na czas festiwalu przekształci się z NoveKino Przedwiośnie i wyświetli między innymi filmowe klasyki polskiej kinematografii, ale również zagraniczne, nie mniej ciekawe, być może dotychczas Wam nieznane filmy i seriale. Po wyświetleniu niektórych produkcji będą możliwe spotkania z ich twórcami. Taką szansę będą mieli festiwalowicze, którzy wybiorą się między innymi na „Pogoda na jutro” w reżyserii Jerzego Stuhra, który na festiwalu otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. Na ekranach Kina Festivalowski będzie można ujrzeć również klasyki polskiej kinematografii, czyli „Kiler”, „Kiler-ów 2-óch”, „Seksmisja” – wszystkie w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Organizatorzy BiG Festivalowski zapewnili, że niesamowitym przeżyciem dla festiwalowiczów będzie „dramat 30-latki”, czyli spektakl improwizowany przedstawiony przez Klub Komediowy wraz z ASZdziennik. Wyjątkowość przedstawienia charakteryzuje to, że nikt nigdzie nie obejrzy podobnego show, ponieważ dosłownie wszystko co się wydarzy na spektaklu, zostanie zaimprowizowane.

Podczas festiwalu będą organizowane również liczne warsztaty, w których każdy może wziąć udział. Ponadto są to zajęcia darmowe, dlatego nie wymagane będzie posiadanie karnetu. Warsztaty, które będą organizowane to: warsztaty filmowe, aktorskie, komediowe pisanie, warsztaty fotograficzne, LEGO, improwizacyjne. Specjalne zajęcia poprowadzi również Piotr Kosek z Astrofazy.

Zakończeniem BiG Festivalowski będzie Gala Zamknięcia – Koncert Muzyki Filmowej. Przy muzyce z kultowych produkcji kinematograficznych uczestnicy będą mogli ochłonąć po trzech dniach maratonu śmiechu, który – miejmy nadzieję – nie opuści ich na długo. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na bigfestivalowski.com

Milena Drążkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *