sobota, 18 maja 2024
Płock

Bezpieczna droga do szkoły – akcja Straży Miejskiej i Policji [FILM]

Wrzesień to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Tym bardziej, że część z nich przekroczy próg szkoły po raz pierwszy. Dlatego, w dniach 4-8  września trwać będzie akcja “Bezpieczna droga do szkoły”. To wspólne działania prewencyjno – profilaktyczne Straży Miejskiej i Policji.

Straż Miejska w Płocku

Podczas akcji mundurowi pomagać będą najmłodszym bezpiecznie przejść przez najbardziej zagrożone zdarzeniami drogowymi przejścia dla pieszych zlokalizowane w pobliżu szkół. 

Patrole pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać również uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Bacznie przyglądać będziemy się pojazdom zatrzymującym się przy szkołach, czy nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

mówi Jolanta Głowacka rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Płocku

W rejonach szkół znajdujących się w pobliżu ulic: Miodowa/Mościckiego, Tysiąclecia/Aleja Roguckiego, Kochanowskiego i Korczaka stać będą patrole Straży Miejskiej, które czuwać będą nad bezpieczeństwem dzieci. Działania, jak co roku prowadzone będą pod hasłem: „Bezpieczna droga do szkoły ”.

Straż Miejska w Płocku

Przygotowano cztery “posterunki” w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze będą tam w godzinach 7.00 – 9.00 oraz 11.00 – 13.00. Spotkacie ich w okolicach SP 17, SP 3, SP 16, SP 11 oraz SP 8.

Przez rok szkolny w godz. 7.30 – 9.00 przy najruchliwszych przejściach dla pieszych znajdujących się w okolicach szkół podstawowych pracować będą tzw. „przeprowadzacze”. Pomagać będą dzieciom bezpiecznie dotrzeć do szkoły na:

– ul. Bielskiej SP Nr 1 (przy  poczcie),

– ul. Jasna – SP Nr 18 ,

– ul. Słoneczna – SP Nr 12,

Osoby, te będą ubrane w płaszcze odblaskowe i tarcze STOP. Przeprowadzacze to osoby bezrobotne, które zostały przeszkolone z zakresu przepisów prawa o ruchu drogowym.

dodaje Głowacka

Działania edukacyjne przeprowadzi również Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej:

– Lew Honorek przywita pierwszaków oraz uczniów klas II – IV ze szkół: 4 września ze SP nr 12; 5 września ze SP Nr 11; 6 września ze SP NR15; 7 września ze SP Nr 13 i 8 września ze SP Nr 20.

– 9 września – podczas pikniku Komunikacji Miejskiej Lew Honorek wręczy nagrody laureatom konkursu plastycznego pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Początek roku to często pośpiech i roztargnienie zarówno dzieci jak i dorosłych. Przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących; zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię; zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

przypomina sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze. Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *