sobota, 18 maja 2024
Płock

Tu zwierzęta można pogłaskać, nakarmić, ale i spędzić z nimi noc – płockie zoo poleca

Płockie ZOO umożliwia przyjemne spędzanie wspólnego czasu poprzez podziwianie blisko 600 gatunków zwierząt. Samodzielne zwiedzanie jest ogromną frajdą, ale są też inne formy poszerzania swojej świadomości zoologicznej. Ogród oferuje bowiem swoim gościom spacery z zooedukatorami i lekcje z udziałem żywych zwierząt. Oferta ta jest skierowana do grup zorganizowanych w każdym wieku (przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, wycieczki, obozy i półkolonie), choć nie tylko – zgłoszenia indywidualne też są przyjmowane.

ZOO Płock

Spacer z przewodnikiem trwa około 2 godzin, podczas których zooedukator odwiedza wybiegi i pawilony opowiadając swoim słuchaczom najciekawsze fakty z życia zwierząt, ale też ciekawostki hodowlane i anegdoty z życia ZOO. Odpowiada na pytania dotyczące pracy opiekunów, a jest to zawód rzadki ze względu na niewielką ilość ogrodów zoologicznych w porównaniu do innych miejsc zatrudnienia.

Drugą opcją jest lekcja na sali edukacyjnej, podczas której uczestnicy mają kontakt z żywymi zwierzętami. Edukator opowiada o tym, jak zwierzę trzymać, jak chwytać i przenosić, by nie zrobić mu krzywdy, a goście mogą dopytać o szczegóły dotyczące hodowli, może nawet snując plany posiadania takiego pupila we własnym domu. Dzieci poznają rolę poszczególnych stworzeń w naturze, by szanować każde istnienie mając w świadomości bioróżnorodność i ekologię. Zajęcia te dopasowane są do wieku uczestników, bo inne zagadnienia interesują trzyletnie dzieci, a inne uczniów liceum czy nawet technikum weterynarii. Kadra zooedukacji przeszkolona jest odpowiednio dla każdej widowni, czego dowodem jest ogromne zainteresowanie zajęciami o charakterze warsztatów i wielokrotne powroty zarówno nauczycieli jak i uczniów.

W płockim ZOO w ciągu roku organizowanych jest kilka imprez o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Jest znane ze swoich sztandarowych eventów takich jak „ZOONOOOC”, na którą od 10 lat przyjeżdżają goście z całej Polski, a nawet zza granicy (najwytrwalsi turyści przyjechali aż z Chin!). Jest to wspaniała okazja do spędzenia w ZOO nocy pod namiotem, wzięcia udziału w konkursach i spotkaniach z ciekawymi gośćmi. Można też przyjrzeć się pracy opiekunów „od kuchni”, a nawet sprawdzić się samemu w porannych czynnościach porządkowych przy zwierzętach.

„Wieczór marzeń w ZOO” to impreza, która dedykowana jest dzieciom niepełnosprawnym i przewlekle chorym na całym świecie w podobnym czasie w wielu ogrodach zoologicznych. Tego dnia nasze ZOO dba o tych najdelikatniejszych gości, fundując im moc atrakcji zoologicznych i nie tylko.

Wiosnę w ogrodzie zoologicznym zaczyna „ZOO po zmroku” czyli możliwość obserwacji zwierząt wieczorem, gdy szykują się do snu. Uczestnicy podczas spaceru po ZOO w świetle latarek mogą przyjrzeć się nocnym zwyczajom zwierząt, a to wszystko w połączeniu z ciekawymi opowieściami przewodników.

Jeśli szukacie ciekawego pomysłu na oryginalne urodziny dla swojego dziecka, to też odsyłamy do ZOO. Tutaj na sali edukacyjnej Wasze pociechy poza zjedzeniem tortu i rozpakowaniem prezentów mają możliwość bliskiego spotkania ze zwierzętami. Goście urodzinowi mogą zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, porozmawiać z zooedukatorem o hodowli i biologii danego gatunku, a nawet niczym prawdziwy opiekun zwierząt nakarmić wybranych mieszkańców ZOO. Na życzenie jubilata, imprezę może zwieńczyć wspólne ognisko rozpalane przy placu piknikowym.

Jesień i zima to czas, gdy uczniowie spędzają w szkolnych murach najwięcej czasu, co sprzyja znużeniu i braku motywacji. Wycieczki szkolne i wspólne wyjścia z klasą to swoista odskocznia dla młodzieży, o czym wie każdy nauczyciel i rodzic. Płockie ZOO wychodzi naprzeciw tym potrzebom oferując młodym mieszkańcom miasta i okolic możliwość skorzystania z lekcji zoologicznej za darmo w miesiącach: listopad, grudzień, styczeń oraz luty (z wyjątkiem terminu ferii zimowych tj. 15 – 28 stycznia 2023 r.). Warunkiem wzięcia udziału w takich zajęciach jest telefoniczne umówienie terminu (Dział Edukacji i Promocji tel. 24 366 05 17) oraz wykupienie grupowych biletów wstępu, których koszt wynosi 24 zł od dziecka (opiekunowie grup płacą 3 zł).

Szanowni nauczyciele, wychowawcy, rodzice – pamiętajcie, że nic tak nie uczy biologii jak kontakt z przyrodą. Serdecznie zapraszamy do płockiego ogrodu zoologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *