czwartek, 18 kwietnia 2024
Płock

Członek komisji nie może pytać – którą kartę wydać? To my decydujemy

Wybieramy Posłów, Senatorów. Dziś także odbywa się referendum. Członkowie komisji w wielu miejscach zadają pytanie – które karty wydać? Państwowa Komisja Wyborcza wydała w tej sprawie oświadczenie.

W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., stanowiące załącznik
do uchwały nr 211/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 2023 r. (M.P. poz. 1079).
Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.

czytamy w oświadczeniu PKW

Członek komisji ma obowiązek wydania wszystkich 3 kart – Sejm, Senat, referendum – chyba, że to wyborca sam powie, że karty referendalnej sobie nie życzy.

Jeśli spotkacie się z taką sytuacją należy zawiadomić policję, a takie zachowanie członka komisji odnotować w protokole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *