Zdrowie

Rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny

Październik to od 1985 r. Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Wszystko po to, by przypomnieć jak ważna jest profilaktyka i diagnostyka w walce z chorobą.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie i najczęstsza przyczyna zgonu. Nie jest to jednak tylko kobieca choroba, jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka dotyczy mężczyzn. Częstość występowania nowotworu wzrasta wraz z wiekiem, 80 % pacjentek w Polsce to kobiety, które ukończyły 50 lat. Współczesna medycyna zidentyfikowała też kilka czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Wśród nich wymienia się obciążenia genetyczne, wczesną pierwszą miesiączkę, późną menopauzę, późny poród i stosowanie preparatów hormonalnych.

Należy podkreślić, iż rak piersi jest nowotworem wyleczalnym. Jest jednak jeden warunek, musi być wcześnie wykryty i dlatego tak ważny jest nawyk systematycznej samokontroli i badania piersi. Warto też pamiętać o innych badaniach, takich jak mammografia lub USG, jednak ich częstotliwość jest uzależniona od wieku i stanu zdrowia pacjentki.

– mówi dr n.med. Marek Mądrecki, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej

W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 r. i jest skierowany do kobiet w wieku 50- 69 lat. Od 1 listopada 2023 r. wiek adresatek programu poszerzy się i z badań będą mogły skorzystać panie w wieku 45- 74 lata. Takie bezpłatne badanie można wykonać raz na dwa lata i nie trzeba mieć na nie skierowania. Badanie można wykonać w poradniach stacjonarnych w całej Polsce lub w mammobusie. Na badanie USG piersi potrzebne jest skierowanie.

Samobadanie piersi natomiast musi być nawykiem każdej kobiety. Powinno się je wykonywać regularnie, najlepiej raz w miesiącu w tym samym dniu, a w przypadku kobiet miesiączkujących od 3 do 5 dni po miesiączce.

Na co należy zwrócić uwagę, co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

Na pewno każde wyczuwalne zgrubienie, wyciek z brodawki, asymetria sutków, wciągnięcie brodawki lub jej owrzodzenie, guzki w okolicy brodawki, ból piersi bez uzasadnionej przyczyny, pogrubienie skóry, obraz skóry przypominający skórkę pomarańczy, świąd lub pieczenie brodawki. Zawsze należy pamiętać, iż każdy z nas jest najlepszym obserwatorem swojego ciała

– mówi dr Mądrecki.

Nie lekceważmy żadnych zmian, konsultujmy się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, ginekologiem, a w razie potrzeby specjalistą, bo tu chodzi o nasze zdrowie i życie. Obecnie rozwój medycyny pozwala skutecznie leczyć nowotwór piersi – musi być on wcześnie rozpoznany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *