wtorek, 28 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Bezpieczni w sezonie grzewczym

Sezon grzewczy rozpoczyna się na dobre. To czas, gdy wzrasta ryzyko pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Przyczynami mogą być m.in. wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych – apelują policjanci.

W okresie grzewczym wzrasta ryzyko pożarów, których przyczyną może być niedrożność przewodów kominowych, wady urządzeń i instalacji elektrycznych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja, wady elektrycznych urządzeń grzewczych, porzucenie niewygaszonych papierosów i zapałek w otoczeniu materiałów palnych. Dotyczy to głównie pomieszczeń, gdzie znajdują się prowizoryczne urządzenia grzewcze lub wadliwa instalacja elektryczna czy niedrożne przewody kominowe.

mówi sierż, szt, Monika Jakubowska z KMP w Płocku

W tym czasie wzrasta również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, który jest gazem niewyczuwalnym, bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

O czym pamiętać?

Najważniejsza jest profilaktyka! W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Ważne aby często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto również zamontować czujnik czadu.

Jeśli jesteśmy świadkami pożaru należy natychmiast zaalarmować straż pożarną, ostrzec mieszkańców o zagrożenia,  dokonać lub zarządzić ewakuację ludzi i mienia, przystąpić do gaszenia przy użyciu dostępnych środków,  w przypadku gdy gaszenie pożaru stwarza niebezpieczeństwo dla osoby podejmującej próbę gaszenia należy oddalić się na bezpieczną odległość i zaczekać do przybycia Straży Pożarnej.

dodaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *