sobota, 18 maja 2024
Kultura

O Ukrainie na WATCH DOCS

Kultowy ukraiński pluton „Szwedy” i proces dokumentowania rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Wtorkowe pokazy Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, będą w całości poświęcone dramatycznej sytuacji rozgrywającej się za naszą wschodnią granicą. Zapraszamy o godzinie 18 do Kina za Rogiem.

W płockim Kinie za Rogiem trwa 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. WATCH DOCS to jedna największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Festiwalowe pokazy w Kinie za Rogiem będą trwać do 28 listopada. Podczas zeszłotygodniowego pokazu otwierającego festiwal, lokalni organizatorzy (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów i Kino za Rogiem) zaprosili na rozmowę z doktorem Przemysławem Witkowskim – badaczem ekstremizmów politycznych, adiunktem w Collegium Civitas.

Najbliższe filmowe spotkanie już jutro (14 listopada) o godzinie 18. Wstęp wolny.

Szwedy (Polska 2022, 35 min.) reż. Robert Kowalski.

Są zuchwali i sprzyja im niesamowite szczęście – ukraińscy żołnierze podczas misji bojowych pod Charkowem w początkowej fazie inwazji Rosji na Ukrainę Robert Kowalski towarzyszy ukraińskim żołnierzom podczas misji bojowych pod Charkowem w początkowej fazie inwazji Rosji na Ukrainę. Tytułowe „Szwedy” to pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej, którego nazwa wzięła się od nazwiska jednego z jego członków, Dimy Szczwecowa. Za sprawą swoich brawurowych akcji, oddział zyskał kultowy status – mówi się, że są zuchwali i że sprzyja im niesamowite szczęście. „Szwedami” rządzą rugbyści – Kep, Lock, Żuk i Mors – zawodowi sportowcy z mistrzowskimi tytułami na koncie. Skład uzupełniają szermierz, spadochroniarz, ultramaratończyk, dwóch księgowych, kucharze, taksówkarz oraz kilku inżynierów. Zwyczajni ludzie, którzy niespodziewanie muszą stawić czoła ekstremalnej wojennej rzeczywistości.

Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni (Szwajcaria 2022, 51 min.) reż. Marie-Laure, Widmer Baggiolini

To dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne.

Nie wiemy, kiedy skończy się wojna w Ukrainie, ale bez wątpienia międzynarodowy trybunał karny będzie dysponował wystarczającą liczbą dowodów, by osądzić rosyjskie zbrodnie wojenne. Właśnie dzięki mrówczej pracy ludzi, których wysiłki portretuje ten film. Są wśród nich ukraińscy śledczy i pracownicy zagranicznych organizacji zbierający na miejscu dowody i wstrząsające zeznania świadków. Aby jak najdokładniej wyjaśnić okoliczności konkretnych zdarzeń, zespoły analityków przeglądają i porównują dostępne materiały: filmy, zdjęcia, przechwycone zapisy rozmów. Identyfikują trudno rozpoznawalne miejsca i sprawców, którzy próbują ukryć swoją tożsamość. I choć często jest to piekielnie trudne – starają się zachować profesjonalny obiektywizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *