niedziela, 21 kwietnia 2024
Płock

Nie strzelaj w Sylwestra – apeluje ZOO Płock

Dobro zwierząt, bezpieczeństwo nasze i znajomych, ale i ekologia. To czynniki, które przemawiają za imprezą bez fajerwerków. O to, by nie strzelać w sylwestra apeluje m.in. płockie ZOO.

Sylwester i Nowy Rok to czas niezwykle trudny dla zwierząt: psów, kotów, innych zwierząt domowych, hodowlanych, a także dzikiej zwierzyny i ptactwa. Strzały petard, huk i blask fajerwerków u większości z nich wywołuje skrajne emocje: strach, lęk, stres. Zwierzęta, nieświadome tego, co się dzieje, wpadają w panikę, doznają traum i urazów. W wyniku zagrożenia uciekają, gubią się, tracą życie.

W taką noc cierpią również seniorzy oraz najmłodsi. Jedni się cieszą, że mogą puścić fajerwerki, ale cierpią na tym ludzie starsi, małe dzieci, które zwyczajnie się tego boją. To dla nich dzień pełen chaosu i hałasu, nie wiąże się z niczym przyjemnym.

Przecież Nowy Rok można powitać w inny sposób niż wystrzałem fajerwerków. Nie róbmy tego, to obniża jakość życia mieszkańców. Europejskie miasta coraz częściej organizują pokazy laserowe, świateł, a nie fajerwerki.

Co jeszcze przemawia przeciwko fajerwerkom? To ogromne zagrożenie dla środowiska – chemikalia mogą się dostać do gleby czy do zbiorników wodnych i je zanieczyścić. To również problem odpadów, bo po sylwestrze wiele osób nie sprząta pozostałości po sztucznych ogniach, a to stanowi zagrożenie dla zwierząt, które mylą je z pokarmem.

Zastanówmy się, czy warto dla chwili narażać siebie i innych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *