piątek, 23 lutego 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Nowość na stacjach paliw

E10 – to nowość na stacjach paliw. Zastąpiła dotychczasową benzynę E5 o liczbie oktanowej 95, czyli popularną PB95. Ta zmiana ma ogromne znaczenie dla kierowców, bo nie każdy samochód może jej używać.

Większość współczesnych samochodów jest przystosowana do korzystania z nowego paliwa. Jednak niektóre modele, zwłaszcza starsze, mogą lepiej funkcjonować na benzynie 98. Aby sprawdzić, czy pojazd nadaje się do użytku z E10, warto zajrzeć do dokumentacji samochodu, czy na klapę wlewu paliwa. Szczególną uwagę powinni zwrócić właściciele samochodów wyprodukowanych przed 1 stycznia 2010 roku.

Z wprowadzeniem E10 na stacje wprowadzone zostaną również nowe oznakowania, mające na celu ułatwienie identyfikacji rodzaju paliwa. Jest to element szerszej kampanii informacyjnej o dostępnych opcjach paliwowych.

Zawarty w E10 bioetanol pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla, co przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego o nawet 70% w porównaniu z tradycyjnymi paliwami. Polska, dołączając do 18 krajów UE wykorzystujących E10, kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. Pomimo wprowadzenia E10, benzyna „Premium” o liczbie oktanowej 98 pozostanie dostępna bez zmian. Dodatkowo, jeśli pojazd jest kompatybilny z E10, można bez przeszkód mieszać to paliwo z benzyną 98.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *