Gospodarka i społeczeństwo

Tuż po świętach Wielkiej Nocy wybory samorządowe. Premier podał datę

7 kwietnia – właśnie tego dnia odbędą się wybory samorządowe. Druga tura – tam gdzie zajdzie taka konieczność odbędzie się 21 kwietnia. Taką datę podał premier Donald Tusk.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wybory samorządowe powinny zostać zarządzone “nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad”. Termin głosowania wyznacza Prezes Rady Ministrów na dzień wolny od pracy, który przypada nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. Obecna kadencja upływa 30 kwietnia 2024 roku. To oznacza, że wybory samorządowe muszą odbyć się pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia.

W czasie kwietniowego głosowania wybierzemy członków organu samorządu terytorialnego, czyli zdecydujemy o składach rad gmin i rad miast na prawach powiatu, rad powiatów oraz rad sejmików wojewódzkich. Ponadto w wyborach samorządowych wyłonieni zostaną wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast.

Na wiosnę 2024 roku poza wyborami samorządowymi, odbędą się również wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybranych zostanie 53 posłów do PE. Zgodnie z decyzją państw członkowskich, wybory europejskie odbędą się między 6 a 9 czerwca 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *