niedziela, 21 kwietnia 2024
KulturaORLEN S.A.

Indie – słowa, muzyka i smak

Indie będą styczniowym bohaterem cyklu „Spotkania z kulturą”, na które zapraszają ORLEN oraz Książnica Płocka. Przedstawiciele Ambasady Indii w Polsce zaprezentują nie tylko kulturę i literaturę swojego kraju, ale także taniec. Miłośników indyjskich rytmów zapraszamy na pokaz kathak –  jednego z klasycznych stylów tańca hinduskiego. „Spotkanie z kulturą Indii” odbędzie się 23 stycznia (wtorek) o godz. 17.00 w Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej im. Wł. Broniewskiego przy ul. Kościuszki 3b. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia uczestnicy otrzymają materiały promujące Indie oraz możliwość degustacji lokalnych przekąsek z różnych regionów Indii. Samo spotkanie rozpocznie się pokazem krótkich filmów. W pierwszym „zwiedzimy Indie” podziwiając najpiękniejsza zakątki tego kraju, a z drugiego uczestnicy spotkania – w tym także hinduscy goście – dowiedzą się co ciekawego można zobaczyć w Płocku. Spotkanie poprowadzi dwójka ekspertów: Satyasheel Lall, drugi sekretarz Ambasady Indii ds. mediów, informacji i kultury, któremu towarzyszyć będzie Ragini Nagar, wykładowca i pedagog, która zaprezentuje także klasyczny taniec hinuski kathak.

Indie są najludniejszym państwem na świecie, więc naturalne, że w jego skład wchodzą setki narodowości, wyznań i języków. Wielkość i zróżnicowanie Indii sprawiają, że trudno mówić o kulturze i literaturze hinduskiej jak o monolicie. Dlatego postaram się, aby w swoim krótkim wystąpieniu pokazać jak najwięcej prawdziwych Indii.

– mówi Satyasheel Lall, drugi sekretarz ds. mediów, informacji i kultury w Ambasadzie Indii w Polsce.

Na spotkaniu obecni będą także indyjscy pracownicy zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefiny III, którzy przeczytają w języku ojczystym dwa krótkie fragmenty literatury indyjskiej przygotowanej przez pracowników ambasady. Teksty zostaną następnie przetłumaczone na język polski i będą bazą do otwartej dyskusji. Spotkanie będzie symultaniczne tłumaczone (wszyscy goście będą mogli skorzystać z zestawów słuchawkowych). Na zakończenie przedstawiciele ambasady i hinduscy pracownicy Olefin III odpowiedzą na pytania publiczności.

Celem cyklu „Spotkania z literaturą” jest prezentacja kultury – w szczególności literatury – z krajów, z których pochodzą zagraniczni pracownicy kontraktowi zatrudnieni przy budowie Kompleksu Olefin III (m.in. Koreańczycy, Hiszpanie, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy, Filipińczycy oraz przedstawiciele Turkmenistanu). ORLEN, jako firma odpowiedzialna społecznie i dobry sąsiad, zamierza pokazać mieszkańcom Płocka, że zagraniczni pracownicy kontraktowi to ludzie z intersującą kulturą. Ponadto ORLEN planuje zaprezentować jak rozbudowa Kompleksu Olefin III wpłynie nie tylko na działalność Grupy ORLEN, która stanie się liderem przemysłu petrochemicznego, ale również na lokalny rynek pracy i gospodarkę. Szacuje się, że dzięki inwestycji zatrudnienie w koncernie wzrośnie o ok. 650 etatów. Natomiast wpłaty ORLENU z tytułu podatków od nieruchomości do budżetu gminy Stara Biała, na której terenie powstaje inwestycja, wzrosną o dodatkowe ok. 160 mln zł rocznie (z dotychczasowego poziomu ok. 5 mln zł.). Ponadto zwiększy się dostępność petrochemikaliów, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i spotęguje pozytywne efekty dla gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *