Powiat PłockiStara Biała

Żłobek i przedszkole w Maszewie Dużym

Trwa procedura przetargowa związana z budową żłobka i przedszkola w Maszewie Dużym. To olbrzymia inwestycja, na którą tylko w tym roku przeznaczono w budżecie 15 mln zł. Ale budowa nowej placówki oświatowej w naszej gminie to nie wszystko. Wokół niej zostaną też wybudowane i zmodernizowane drogi.

wizualizacja inwestycji

Żłobek i przedszkole prezentują się imponująco. Budynek będzie miał dwie kondygnacje użytkowe i dwie windy. Nad częścią budynku od strony ul. Gałczyńskiego, na trzeciej kondygnacji, zaprojektowano niewielkie pomieszczenie techniczne.

W tej części budynku znajdować się będą pomieszczenia żłobka i przedszkola. Żłobek, zaprojektowany dla setki dzieci, to będą cztery sale z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi, a na przedszkole (dla 150 dzieci) przeznaczono sześć sal z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi. Przedszkole i żłobek będą posiadać odrębne szatnie. Pomieszczenia dla dyrekcji i pracowników administracji będą wspólne. Ponadto w budynku zaprojektowano pełen zestaw gabinetów niezbędnych w tego typu obiektach (logopeda, psycholog, pielęgniarka, pedagog itp., a także salę sensoryczną).

W części budynku od strony ul. Tuwima zaprojektowano na parterze kuchnię wraz z wyposażeniem oraz salę widowiskowo-sportową o pow. 375,61 mkw. z rozkładaną widownią. Natomiast na piętrze tej części będzie pomieszczenia np. dla biblioteki lub opieki zdrowotnej, pomieszczenia biurowe, a także duże pomieszczenie techniczne, w którym znajdować się będą m.in. elementy systemu ogrzewania budynku (pompy ciepła).

Budynek wyposażony będzie m.in. w instalacje elektryczną, fotowoltaiczną, centralnego ogrzewania z wykorzystaniem ciepła ziemi, wodociągowo-kanalizacyjną, wentylacyjną.

Zagospodarowany zostanie także teren na zewnątrz. Powstanie plac zabaw, teren zieleni po drugiej stronie ulicy Reja oraz parking od strony ulicy Tuwima.

Budowa żłobka i przedszkola ma się zakończyć pod koniec 2025 r.

Ale to nie wszystko. W ubiegłym roku nasza gmina otrzymała ponad 7,5 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To pieniądze przeznaczone na zadanie „Budowa dróg gminnych usprawniających komunikację w Maszewie Dużym gm. Stara Biała”. Objęte wnioskiem o dofinansowanie odcinki to ulice o nawierzchni bitumicznej: Tuwima, Reja, Gałczyńskiego oraz o nawierzchni z kostki betonowej – ulica Brzechwy. Łączna długość ulic po wybudowaniu to ok. 955 m. To ulice okalające teren, na którym powstanie właśnie żłobek i przedszkole.

Nasza gmina dynamicznie się rozwija. Przybywa nam mieszkańców. Myślę, że taka inwestycja, jak w Maszewie Dużym jest potrzebna, abyśmy nadal byli atrakcyjnym miejscem przyciągającym nowych mieszkańców, a jednocześnie poprawiali jakość życia obecnych mieszkańców. Żłobek to ostatnia placówka związana z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy, której brakowało. Ale w tej kwestii nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa

– mówi wójt Sławomir Wawrzyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *