wtorek, 21 maja 2024
ORLEN S.A.Płock

Studenci Akademii Wodorowej w Płocku

Zaledwie tydzień temu odbyła się uroczysta inauguracja II edycji Akademii Wodorowej ORLEN, a już w miniony weekend ruszyły pierwsze zajęcia w Płocku. Uczestnicy Akademii H2 wysłuchali wykładów, odbyli wizyty studyjne na instalacjach Zakładu Produkcyjnego ORLEN oraz w Komunikacji Miejskiej w Płocku.

Lokalizacja pierwszego zjazdu Akademii Wodorowej w Płocku nie była przypadkowa. Rozpoczęliśmy  od źródła, czyli miejsca produkcji wodoru. Już pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się z technologią wytwarzania wodoru. Nabytą wiedzę mogli potwierdzić w praktyce, obserwując działanie instalacji produkującą wodór. Dzięki współpracy z naszym partnerem, czyli Komunikacją Miejską w Płocku, mogli zobaczyć zastosowanie paliwa przyszłości w transporcie publicznym

– mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych.

Każdy z dni Akademii Wodorowej podzielony był na zajęcia teoretyczne i praktyczne. W sobotę odbyła się seria wykładów poświęcona wodorowi w transporcie. Natomiast po południu na terenie  Komunikacji Miejskiej w Płocku studenci zobaczyli jak w praktyce funkcjonuje stacja tankowania wodorem. Z kolei tematami niedzielnych modułów były źródła wytwarzania i paliwa syntetyczne RFNBO. Kulminacyjnym punktem pierwszego zjazdu było zwiedzanie instalacji Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku. Wszystkie zajęcia miały jeden cel: pokazanie zastosowania technologii wodorowych w różnych gałęziach i obszarach  przemysłu i transportu.

Wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w obszarze wodoru, a studentami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży, to podstawowe cele Akademii H2. Program zajęć obejmuje m.in. cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pokazują  uczestnikom projektu jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych gałęziach przemysłu czy transportu. Akademia H2 skierowana jest do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów wyższych uczelni. Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentacji szkół wyższych z całej Polski, m.in. z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna czy prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *