sobota, 20 kwietnia 2024
Komenda Miejska Policji w Płocku

Było groźnie, na szczęście zakończyło się mandatem i punktami karnymi

Nasze zachowanie i podejmowane decyzje na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czasem nawet najmniejszy błąd i chwila nieuwagi mogą mieć poważne konsekwencje. Przypominamy kilka podstawowych zasad podczas zmiany pasa ruchu oraz apelujemy do kierowców o rozważną jazdę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

O tym jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności na drodze przekonali się uczestnicy zdarzenia drogowego, do którego doszło dziś (12.03) na ul. Mazowieckiego w Płocku. Kierująca fordem 63-letnia mieszkanka Płocka zmieniając pas ruchu, nie ustąpiła pierwszeństwa scani, którą kierował 42-letni mieszkaniec Radomia. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie doznał obrażeń. Obydwoje kierujący byli trzeźwi. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierująca fordem została ukarana wysokim mandatem (1500 zł) oraz 10 punktami karnymi.

mówi sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku

Przypominamy kilka podstawowych zasad prawidłowej zmiany pasa ruchu:

Kierujący pojazdem:

– może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

– jest obowiązany zbliżyć się:

  • do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  • do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

– zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać

– jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

– w przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy, kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Policjanci apelują o ostrożność, uwagę oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *