środa, 22 maja 2024
Komenda Miejska Policji w PłockuPłock

Chciała sprzedać zabawkę, stracił ponad 7000 zł

Policjanci ostrzegają przed oszustami. W ostatnim czasie funkcjonariusze otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane i straciły duże sumy pieniędzy. Tym razem oszuści wysyłają screena o zrealizowanej płatności za dostawę przesyłki, a następnie na podany adres e-mail wysyłają link, gdzie klikając w pole „otrzymanie płatności” możemy stracić majątek.

Policjanci z płockiej komendy w minionym czasie otrzymali kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas sprzedaży wystawionych przedmiotów na internetowych stronach sprzedażowych.

44-letnia mieszkanka Płocka na jednej ze stron internetowych wystawiła na sprzedaż zabawkę. W niedługim czasie kobieta otrzymała wiadomość na komunikatorze od osoby zainteresowanej kupnem wystawionego przedmiotu. Kupująca, która posługiwała się imieniem Aniela, zaproponowała, że zamówi i opłaci kuriera aby sprawnie otrzymać przesyłkę. Po chwili sprzedająca otrzymała screena o zrealizowanej płatności 30zł za przesyłkę. Jednak kupująca poinformowała, że wystąpił jakiś błąd i należy potwierdzić otrzymanie środków klikając w link wysłany na adres e-mail sprzedającej. Wtedy kobieta otrzymała telefon od rzekomego pracownika firmy kurierskiej, który instruował ją jak ma dalej postępować.  Po chwili od wejścia w link, została automatycznie przekierowana na stronę, która wyglądała identycznie jak strona banku, w którym posiada swoje konto. Następnie podała swoje dane oraz login i hasło logowania. Po czym okazało się, że z jej konta zniknęło 7,5 tys. zł.

mówi sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku

Policjanci ostrzegają: aby nie paść ofiarą oszustów kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę na to , co autoryzujemy.

Unikajmy bezpośrednich transakcji – uważajmy na próby nawiązywania kontaktów poza portalem, np. przez komunikatory. Oszuści mogą podrobić stronę portalu, banku czy aplikacji dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Chrońmy swoje dane bankowe, nie podawajmy haseł, ani loginów osobom postronnym. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia wycofajmy się z dalszych kroków.

dodaje

Zawsze bądźmy czujni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *