Gospodarka i społeczeństwo

Gdzie schować testament?

Sporządziłeś testament, ale nie chcesz, aby rodzina dowiedziała się jaka jest Twoja ostatnia wola? Obawiasz się, że spadkobiercy po uzyskaniu tych informacji będą namawiać Cię do zmiany decyzji bądź wywoła ona kłótnie i spory w rodzinie? Nie musisz nikogo informować o fakcie sporządzenia testamentu, jednakże, gdy będzie on sporządzony własnoręcznie i schowany w szufladzie istnieje ryzyko, iż po Twojej śmierci testament może nie zostać odnaleziony, albo może zostać zniszczony przez osobę nieobdarowaną, wydziedziczoną albo niegodną dziedziczenia. Czy wiesz, gdzie najlepiej schować testament, aby Twoja wola została ujawniona dopiero po Twojej śmierci? Z pomocą przychodzi Notarialny Rejestr Testamentów.

Notarialny Rejestr Testamentów

„NORT” to system, którego celem jest zapewnienie możliwości łatwego pozyskania wiedzy o tym, czy zmarła osoba sporządziła testament, a jeśli tak gdzie jest przechowywany i kiedy został sporządzony, a przy tym nie ma żadnych obaw o ujawnienie treści testamentu. Z Notarialnego Rejestru Testamentów nie dowiemy się bowiem, jak brzmi ostatnia wola spadkodawcy ani kto został powołany do spadku bądź wydziedziczony. Nie będzie również możliwości, żeby przebiegły spadkobierca dowiedział się o fakcie sporządzenia testamentu za życia testatora. Stanie się to możliwe dopiero po śmierci spadkodawcy, za okazaniem aktu zgonu. Dostęp do rejestru będzie możliwy w dowolnej kancelarii notarialnej.

Czy tylko testament notarialny może być zarejestrowany w systemie?

W systemie NORT mogą być zarejestrowane zarówno testamenty sporządzone przed notariuszem w formie aktu notarialnego jak również testamenty napisane własnoręczne.

Jak to zrobić i ile to kosztuje?

W przypadku testamentu sporządzonego przed notariuszem jedyne co musisz zrobić to złożyć wniosek o jego wpis do rejestru. W sytuacji, w której chcesz, aby informacja o Twoim testamencie sporządzonym własnoręcznie znalazła się w NORT obok wniosku koniecznym będzie dostarczenie i złożenie w depozycie notarialnym oryginału testamentu. Wszystkimi formalnościami zajmuje się notariusz. W obu przypadkach nie zapłacisz za to ani złotówki.

Złożenie wniosku o wpis do Notarialnego Rejestru Testamentów jest proste, tanie i może ułatwić życie przyszłym spadkobiercom. Jest to też sposób na zabezpieczenie testamentu przed niezadowolonymi z decyzji testatora członkami rodziny. Niezależnie od tego jak odległą perspektywą wydają się kwestie spadku po nas, warto już teraz zabezpieczyć przyszłych spadkobierców przed wszelkimi komplikacjami.

Magdalena Grzelak
Adwokat, mediator sądowy
Kancelaria Adwokacka w Płocku
669-996-637, 507-177-989

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *