Gospodarka i społeczeństwo

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, duma naszego powiatu

Zawitała do nas wiosna. Za oknem możemy już zaobserwować pierwsze oznaki tej pięknej pory roku. No właśnie, ale dlaczego mielibyśmy podziwiać ją tylko za oknem?

Z pomocą przychodzi nam ruch na zewnątrz, a jednym z najpopularniejszym jest oczywiście spacer. Czemu by nie korzystać z tej zdrowej i przyjemnej aktywności fizycznej w jakimś piękny miejscu? Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy jest wręcz idealny na taką wycieczkę.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy to miejsce bardzo dobre do obserwacji przyrody

Znajdziemy tam zróżnicowane krajobrazy, od podmokłych bagiennych terenów, poprzez gęste lasy, do trawiastych dzikich pastwisk, na których – przy odrobinie szczęścia – ujrzeć można wypasające się zwierzęta.

Oprócz niejednolitej flory, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy zamieszkują także liczne gatunki ptaków, które stanowią najliczniejszą grupę zwierząt. Warto tutaj wspomnieć o m.in. krwawodziobie, kuliku wielkim, derkaczu czy bardzo rzadkim bocianie czarnym, wszystkie te ptaki zostały umieszczone w “Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”.

Park ten jest też jednym z ulubionych miejsc grzybiarzy, jego powierzchnia wynosi aż 389,50 km², co przekłada się na ogromną ilość grzybów w sezonie.

Park położony jest na terenie dwóch województw, Mazowieckiego oraz Kujawsko-Pomorskiego. To wspaniałe miejsce przyrody sięga od okolic Łącka, przez gminę Nowy Duninów kończąc się dopiero w sąsiedztwie Miasta Włocławek, a na południe dochodzi on pod granice Miasta Gostynin. Wielkość ta daje nam ogromne połacie lasów potrzebnych do takich procesów jak chociażby fotosynteza czy oczyszczanie powietrza z pyłów i gazów (nie wspominając o pięknych widokach).

Warto też przy okazji tego tematu dodać, że spacery po lesie wpływają bardzo pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Już 20 minut takiej aktywności obniża poziom kortyzolu, zwanego powszechnie hormonem stresu a wdychanie olejków eterycznych,
których w lasach nie brakuje może nawet wspomóc leczenie depresji.

Las to nasz sąsiad i dobry przyjaciel, doceńmy jego gościnność, ale szanujmy również tamtejszych mieszkańców.

Podsumowując, warto odwiedzić Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Spacer w jego granicach wpłynie bezsprzecznie na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne a jego wielkość sprawi, że nie będziemy musieli chodzić kółko.

Pamiętajmy jednak o poszanowaniu dla przyrody, nie wyrzucajmy żadnych przyniesionych przez nas butelek czy innych opakowań po produktach, z których korzystamy podczas pobytu w nim. Starajmy się też nie straszyć zamieszkujących w nim stworzeń, być może warto zabrać ze sobą lornetkę aby obserwować zwierzęta z daleka nie zakłócając ich codziennych nawyków

Damian Fabiszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *