Gospodarka i społeczeństwo

Mazowiecka KAS zabezpieczyła zabawki za ponad 1 mln zł

Ponad 16 tys. szt. podrobionych zabawek wykryła mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalny towar był w magazynie i Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej. Właściciele znaków towarowych złożyli wnioski o ściganie sprawców przestępstwa.

Celna kontrola

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie skontrolowali halę na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej. Wewnątrz boksu handlowego na regałach sklepowych oraz w kartonach, były zabawki nielegalnie oznaczone znakami światowych marek. W sprawie przesłuchano w charakterze świadka mężczyznę, obywatela Chin.

Tysiące podróbek

Funkcjonariusze skontrolowali magazyn należący do przesłuchiwanego mężczyzny, gdzie również znaleźli podrobione zabawki. W magazynie i boksie handlowym funkcjonariusze zabezpieczyli 16 240 sztuk/opakowań zabawek. Wartość towarów, gdyby były oryginalne, wyniosłaby ponad 1 mln zł.

Kary i ochrona własności intelektualnej

Przedstawiciele kancelarii prawnej, reprezentującej firmy będące właścicielami znaków towarowych, potwierdzili, że zatrzymane przez funkcjonariuszy zabawki, zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi. Złożyli wnioski o ściganie sprawcy przestępstwa. Handel towarami z podrobionymi znakami towarowymi jest przestępstwem, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Towar został zabezpieczony i znajduje się w magazynie depozytowym w Legionowie. Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.

Najmłodsi pod ochroną

Zatrzymanie podrobionych zabawek to przede wszystkim ochrona zdrowia najmłodszych. Produkowane bez kontroli i nadzoru zabawki, nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, a badania próbek zabawek wielokrotnie wykazały obecność w ich składzie szkodliwych dla zdrowia ftalanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *