ORLEN S.A.

Pierwsze pisklęta sokoła wędrownego wykluły się w tym roku w ANWILU z Grupy ORLEN

Przez ostatnie dni w gnieździe na Zakładzie Produkcyjnym ANWILU z Grupy ORLEN wykluły się 3 pisklęta. Rodzice, Wilda i Kopernik dbają o maluchy z pełnym zaangażowaniem. Na razie nie przypominają jeszcze drapieżników, ale już za kilka tygodni będą gotowe, aby opuścić gniazdo, choć wciąż będą karmione przez rodziców. Perypetie sokołów możecie oglądać na żywo na: GNIAZDO NA ŻYWO (anwil.pl) W ORLENIE w Płocku klucie piskląt powinno nastąpić za 4-5 dni – polecamy śledzenie co dzieje się w płockim gnieździe.


Historia gniazda sokołów na terenie ANWILU sięga 1999 r. i jest to jedno z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego w Polsce. To właśnie wtedy, po raz pierwszy po kilkudziesięciu latach, przyszły na świat w warunkach naturalnych trzy sokoły wędrowne. W tym roku na kominach włocławskiego ANWILU ponownie zagościły sokoły wędrowne. Choć do obecności tego gatunku ptaków we włocławskim zakładzie produkcyjnym (przez blisko ćwierć wieku) już zdążyliśmy się przyzwyczaić, teraz zaskoczy nas obcowanie z nimi naprawdę z bliska! Spółka umożliwiła obserwowanie sokolego gniazda w ramach relacji na żywo.

Działania o proekologicznym charakterze są w ANWILU realizowane z dużą wytrwałością. Oprócz inicjatyw kierowanych do pracowników i dorosłych mieszkańców naszego regionu, szczególną uwagę zwracamy na wyrobienie wśród dzieci i młodzieży naturalnego nawyku troski o otaczające nas środowisko. Stanowiska lęgowe na naszych kominach, na terenie zakładu produkcyjnego, od lat pomagają w utrzymaniu zagrożonego gatunku sokoła wędrownego. Tym razem po raz pierwszy umożliwiamy sokolim sympatykom ciągłą obserwację ANWILOWEGO gniazda. Już wiemy, że w gnieździe pojawiły się 3 pisklęta. Nad wszystkim czuwa Fundacja Stowarzyszenia „Sokół”, która zapewnia profesjonalną opiekę kolejnym pokoleniom tych pięknych ptaków drapieżnych – powiedziała Daria Studzińska, Dyrektor Obszaru Komunikacji, Marketingu i Sponsoringu.

Gniazdo na kominie Elektrociepłowni ANWIL zamieszkuje samica Wilda i jej nowy partner Kopernik. Głównym zadaniem samicy jest wysiadywanie jaj i później opieka nad pisklętami, a po stronie partnera zadbanie o pożywienie. Wspólne działania ANWILU, gdzie wykluło się do tej pory ponad 40 młodych osobników sokoła wędrownego i Fundacji Stowarzyszenia „Sokół” pozwalają na systematyczne zwiększenie liczebności sokoła wędrownego. Obecnie, gatunek wpisany jest na listę Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako skrajnie zagrożony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *