środa, 22 maja 2024
KulturaPłock

Noc Muzeów zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie

Noc Muzeów już 18 maja. Swoje drzwi otworzą m.in. muzea, kościoły, galerie sztuki, biblioteki oraz komenda policji. Będzie też można zwiedzić ratusz.

Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zajrzeć do siedziby Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Płockiej Drużyny Kuszniczej w Al. Jachowicza. Wszystkie miejsca dostępne są za darmo. A na odwiedzających czekają niespodzianki i różne atrakcje.

Plan Nocy Muzeów w Płocku

Ratusz, pl. Stary Rynek 1 – Zakamarki ratusza odkryją odPLOTowi przewodnicy, wcielając się w postacie związane z historią naszego miasta. Zwiedzający spotkają się także z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim i razem z nim zajrzą do prezydenckiego gabinetu. Godziny zwiedzania: 19.00; 20.00; 21.00; 22.00 i 23.00.

Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna, ul. Tumska 8 – W kamienicy secesyjnej podziwiać będzie można wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wyświetlany na jednej ze ścian zadaszonego patio przy ul. Tumskiej mapping – nastrojowa, wielkoformatowa animacja stworzona w oparciu muzealne zbiory – obrazy, rzeźby i secesyjne motywy graficzne pochodzących z prezentowanych przy ul. Tumskiej mebli, szkła, ceramiki i tapet. Wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki. Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Mazowieckie – Art Déco, ul. Kolegialna 8 – Na zwiedzających będzie czekać elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona niedawno o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Na patio kamienicy, przy ul. Kolegialnej 6, z okazji Nocy Muzeów, ustawione zostaną stoiska z 10 goglami VR, dzięki którym przenieść się będzie można do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego już po raz drugi muzeum organizuje konkurs na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! W zeszłym roku konkurs ten cieszył się ogromną popularnością, a przebrania naszych gości zachwyciły jurorów. Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 18 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie stylizacje zostaną ocenione i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłoszone zostaną wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – muzeum zgłosi się do Was). Cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają bony do Empiku o wartości 300 zł.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11 B – Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski. Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Żydów Mazowieckich – ul. Kwiatka 7, Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady” i występ Virtuoso Quartet z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak. Członkowie kwartetu – Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Michał Członka (altówka), Piotr Majewski (drugie skrzypce) i Joanna Dzidowska (wiolonczela). Wykonają oni utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej – m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerry’ego Bocka i BéliKovácsa.
Występy odbędą się w następujących godzinach: 19.30-20.00, 20.30-21.00 i 21.30-22.00.
Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6 – „Między Lipcami a Adamczychą”. Tym razem Książnica zabierze Państwa w podróż przez cztery pory roku polskiej wsi widzianej zarówno z okien dworku, jak i z chaty krytej strzechą. Wiecie, jak to było urodzić się szlachcicem w Polsce? A może korzenie macie raczej w wiejskiej chacie i dopiero poznajecie opowieści waszych babek? Nieważne, skąd wasz ród, Książnica Płocka otworzy przed wszystkimi wrota do poznania przeszłości, zakosztowania w teraźniejszości i wycieczek w przyszłość. Tegoroczna Noc Muzeów upłynie pomiędzy Lipcami reymontowskimi, gdzie ludzie „w gromadzie żyją i z gromadą trzymają”, a Adamczychą roku 1670, gdzie największy w Polsce Jan Paweł zagrzewa swoich chłopów do pracy gromkim hop, hop, hop. W trzech przestrzeniach (sala kolumnowa, czytelnia, mediateka) szlachcianka kręcić będzie urwanym w powozie kołem fortuny, poszukacie igły w stogu siana, sterując robotem, odprowadzicie trzódkę do chlewika, a na koniec będą potupaje i zaśpiewamy razem „Hej, tańcuj z nami tu, podłoga na wióry/ Hej, tańcuj z nami tu nogami do góry”. Godziny zwiedzania: od 18 do 24

Płocka Galeria Sztuki ul. Sienkiewicza 36. Na ten wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:

  • godz. 16 – 22, dziedziniec PGS – „Rozbłyski w mrokach nocy” – warsztaty z grafiki.
  • od godz. 16 na dziedzińcu Galerii zostanie uruchomiona PLENEROWA DRUKARNIA, czyli pracownia grafiki warsztatowej, w której będzie można wykonać własnoręcznie odbitki z matryc drzeworytniczych, których bohaterami będą niezwykłe nocne owady: ćmy, świetliki i inne.
  • godz. 17, Galeria Kreski/siedziba PGS – „Obrazy niepokazywane” – udostępnienie dla zwiedzających wystawy niepokazywanych dzieł z kolekcji PGS. Wystawę tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerokiej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach można odnaleźć m.in. tematy inspirowane wiecznością i nieskończonością, a także dotyczące nas samych, uwikłanych między światami, możliwościami, których nie widać w uporządkowanej codzienności, a których odbicia widać przez moment w lustrze lub tylko w źrenicy kogoś obok.
  • o godz. 18 i 20 – oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce.

Godziny zwiedzania: 16 – 23

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, ul. Małachowskiego 1
Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków swoich tradycji. Tej nocy zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego z XV-wieczną wieżą oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży „Małachowianki”, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.
Godziny zwiedzania: 18.30-23.30

Muzeum Jagiellończyków w LO im. Władysława Jagiełły w Płocku, ul. 3 Maja 4
W programie:
• 18.00 – 19.00 – recytacja utworów K. Askanasa przez uczniów szkoły pod opieką p. D. Krzemińskiego
• 19.00 – 19.30 – koncert utworów muzyki rozrywkowej
• 20.00 – 20.30 – pokaz taneczny w wykonaniu uczniów szkoły pod opieką p. E. Kostoń
• 20.30 – 21.00 – recytacja utworów Themersona oraz wystawa poświęcona jego ojcu pod opieką p. W. Kopcia
• 18.00 – 22.00 – wprawki kaligraficzne na podstawie utworu Themersona litery pod opieką p. M. Florkowskiej-Karadasz
• 18.00 – 22.00 – zwiedzanie Muzeum Szkolnego pod opieką p. I Wiktorowskiej
• 18.00 – 21.00 – wejście na taras widokowy
Godziny zwiedzania: 18 do 22

Bazylika Katedralna, ul. Tumska 1
Dwudziestominutowe prelekcje na temat katedry, jej dziejów i zabytków poprowadzi dla Was ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii. Godziny zwiedzania: 21.30 – 24 wejścia co pół godziny

Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, ul. Kościuszki 18 – Zwiedzanie Cerkwi oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Płocku i Polsce. Godziny zwiedzania: 20 – 22

Kościół Chrystusowy w Płocku, ul. Nowowiejskiego 9 – Kościół Chrystusowy w Płocku zaprasza do zapoznania się 30-letnią historią. Odwiedzający otrzymają specjalnie przygotowany pakiet powitalny, a w programie zaplanowano spotkanie z nie tylko z lokalną historią, ale również z historią reformacji i protestantyzmu. Odwiedzający będą mogli posłuchać też muzyki na żywo, zwiedzić budynek Kościoła („Centrum N9”) w towarzystwie przewodników oraz skorzystać z kawiarenki „FileoCafe”.

Co godzinę, począwszy od 19:30, będzie odbywać się specjalnie przygotowany program:
1. Krótki film opowiadający historię Kościoła Chrystusowego w Polsce i w Płocku – ok. 10 min.
2. Muzyka gospel i CCM (Contemporary Christian Music) na żywo – ok. 10 min.
3. Wystawy: „Biblia, reformacja i protestantyzm” i „Historia płockiego Kościoła Chrystusowego”.
Dla chętnych możliwość zwiedzania budynku Kościoła z przewodnikiem. W górnej będzie wyświetlany film pt. „Krótka historia chrześcijaństwa” (ok. 10 minut).
Godziny zwiedzania: 19 – 23

Parafia Ewangelicko Augsburska w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 39 – Zwiedzanie kościoła i zabytkowego cmentarza ewangelicko-augsburskiego, godziny zwiedzania: 16 – 20

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, ul. Kazimierza Wielkiego 27 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP zaprasza do odwiedzenia katedry mariawickiej, w której będą czekali na Państwa przewodnicy. Przedstawią oni historię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, katedry i klasztoru mariawickiego. Podczas nocy będzie można obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek, zejść do katakumb w których pochowana jest Założycielka Mariawityzmu i pierwsi biskupi mariawiccy. Będzie możliwość zakupienia tradycyjnego pieczywa klasztornego i skorzystania z kawiarni w ogrodzie klasztornym.
Godziny zwiedzania: 18 – 20 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)

Dom Darmstadt, ul. Stary Rynek 8 – Dom Darmstadt zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej z najmłodszego miasta partnerskiego Płocka, Sines w Portugalii, położonego nad Oceanem Atlantyckim, Miejsce urodzenia Vasco da Gamy. Godziny zwiedzania 18 – 24

Archiwum Państwowe w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 9 B – Archiwum Państwowe zaprasza na wystawę „Od grosza do grosza 100 lat w Niepodległej” z okazji setnej rocznicy reformy walutowej. Tej nocy będzie można poznać sposoby zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych oraz zwiedzić wnętrza magazynów archiwalnych. Godziny zwiedzania: 17.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)

Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Płocku, ul. Kościuszki 24 – ZNP zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego (sala 1 i 3). Zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii Płockiej oświaty i ZNP. Spotkanie w kawiarence literackiej ”Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (sala2). Godziny zwiedzania: 18 – 23

Komenda Miejska Policji W Płocku, al. Kilińskiego 8 – Komenda Miejska Policji zaprasza do zwiedzania swojej siedziby i zapoznania się z tajnikami jej pracy. Będzie prezentacja sprzętu policyjnego, pokaz tresury psa służbowego, wystawa umundurowania i sprzętu policyjnego IPA oraz symboliczny powrót do czasów PRL-u. Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00.
Zwiedzanie w grupach maksymalnie 20 osobowych, wejście co 45 minut. Miejsce spotkana: Punkt recepcyjny Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona, ul. Sienkiewicza 32 – Wystawa ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej oraz pokaz warsztatu ikonopisarskiego. Dla chętnych rys historyczny procesu tworzenia ikon. Godziny zwiedzania: 19 – 23

Klub Sportowy GROT LOK Płock, ul. Tumska – przy Muzeum Mazowieckim – Klub zaprasza na pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi broń strzelecką i kolekcjonerską pochodzącą z różnych czasów. Godziny zwiedzania: 18 – 23.30

Muzeum Historii Medycyny, ul. Zofii Nałkowskiej 7 – Muzeum zaprasza na prezentację prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego, która składa się z około półtora tysiąca eksponatów, m.in. starych książek, narzędzi medycznych, sprzętu medycznego. Oprowadza właściciel kolekcji. Godziny zwiedzania: 18 – 20

Studio Wyposażenia Wnętrz, ul. Filtrowa 1 (wejście od ul. Wyszogrodzkiej) – Wystawa obrazów i innych prac poświęconych twórczości płockiego artysty Daniela Ratza. Ponadto w programie muzyka na żywo, obsługa ubrana stylowo, premiera filmu o twórcy i wiele innych atrakcji. Godziny zwiedzania: 17 – 23

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza, Al. Jachowicz 34 – „Dzieci Płocka” zapraszają do zwiedzania swojej siedziby. Tej nocy będzie można wziąć udział w zabawach ludowych i harcerskich, poprowadzonych przez członków Zespołu, a ciekawcy będą mogli zajrzeć do wypełnionych po brzegi garderób. Na I piętrze czekać będzie Płocka Drużyna Kusznicza, która przedstawi swoją historię i zaprezentuje średniowieczną broń.
Kostiumy, zdjęcia i quizy dla dzieci i dorosłych. Godziny zwiedzania: 18 – 24

OKOLICE PŁOCKA RÓWNIEŻ ZAPRASZAJĄ:
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku – W skansenie, prócz wspaniałych pamiątek po osadnictwie olenderskim . Na gości czekać będzie specjalna atrakcja – warsztaty z zielarką, podczas których uczestnicy zapoznają się z ziołami uprawianymi. W części praktycznej uczestnicy warsztatów wykonają herbatkę lub kosmetyk. Uwaga! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub nr tel. 532 743 020. Godziny zwiedzania: 14 – 20 (ostatnie wejście 19.15).

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku ul. Rynek 1 Wyszogród. Muzeum pełne pamiątek historii Wyszogrodu i okolic przygotowało specjalnie na Noc Muzeów wystawę „Osadnictwo w rejonie Dolnej Bzury i Środkowej Wisły – wczesna epoka żelaza” oraz wykład pana Mariusza Samborskiego.
Godziny zwiedzania: 15 – 22 (ostatnie wejście 21.15).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *