Wojewódzki Szpital Zespolony w PłockuZdrowie

Pierwszy zabieg rotablacji w szpitalu na Winiarach

Pierwszy zabieg aterektomii rotacyjnej (rotablacji) u 80-letniej pacjentki Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odbył się wczoraj w Pracowni Hemodynamicznej naszej placówki. Zabieg pod okiem prof. dr. hab. n. med. Sławomira Dobrzyckiego, kierownika Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Chorób Wewnętrznych z OIOK i Pracownią Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wykonał lek. Romuald Korzeniak, kierownik płockiej Pracowni Hemodynamicznej.

materiały prasowe WSzZ w Płocku

Zabieg jest szansą dla chorych, którzy z racji złożonych, masywnie uwapnionych zmian w tętnicach wieńcowych byli do tej pory kwalifikowani tylko do operacji wszczepienia by-passów lub kwalifikowani do leczenia zachowawczego. Teraz, dzięki poszerzeniu naczyń wieńcowych za pomocą wiertła z diamentową końcówką, które usuwa uwapnione złogi miażdżycowe powodujące zwężenie, możliwym stało się wprowadzenie do tętnicy stentu minimalizującego ryzyko nawrotu zwężenia. Dla naszych pacjentów to szansa na poprawę jakości życia i poprawę rokowania.

Cieszę się, że rotablacja poszerzyła pulę zabiegów, jakie możemy zaoferować naszym pacjentom. Mamy świadomość, że współczesna kardiologia inwazyjna musi sobie radzić już nie tylko z zamkniętymi naczyniami w przebiegu zawału, ale i zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi, których widzimy coraz więcej z racji wydłużenia życia naszych pacjentów i wyższego poziomu opieki medycznej. Zespół hemodynamiki przygotowywał się do przeprowadzenia rotablacji kilka miesięcy. Następnym krokiem w stronę jak najszerszego wachlarza profesjonalnych świadczeń zdrowotnych oferowanych przez naszą pracownię będą nowe technologie w kardiologii interwencyjnej – Schockwave Intravascular lithotripsy (Scockwave IVL), czyli przezskórna litotrypsja zwapnień „falą uderzeniową”.

 – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Wsół,  kierownik Oddziału Kardiologicznego WSzZ w Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *