Gospodarka i społeczeństwo

ZUS: kolejne przelewy w nowym okresie świadczeniowym 800+

Blisko 2 mld zł trafi na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym – wynika z danych Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

Pierwszy przelew na ponad pół miliarda złotych ZUS zrealizował już pod koniec maja. Dotyczyło to osób, które otrzymują pieniądze drugiego dnia każdego miesiąca. Teraz zostaną zrealizowane kolejne przelewy na kwotę ok. 1,5 mld złotych

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Oznacza to, że w pierwszych dniach czerwca w ramach 800 plus do  uprawnionych osób trafi łącznie blisko 2 miliardy złotych dla ok. 2,4 mln dzieci

– dodaje rzecznik.

Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.

Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia.

Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania. Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku.

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *