Gospodarka i społeczeństwo

Blisko 6,5 mld zł na realizację Programu „Aktywny Maluch”

Założenia nowego Programu „Aktywny Maluch” oraz potrzeba wykluczenia „białych plam” w opiece nad dziećmi do lat 3. to główne zagadnienia konferencji prasowej Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandry Gajewskiej oraz Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

„Aktywny Maluch”

  • W skali kraju 1047 gmin w Polsce nie ma dostępu do instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi. Nie ma tam żadnego żłobka, nie ma tam klubu Malucha, dziennego opiekuna publicznego, ani prywatnego. Stanowi to 42 proc. gmin. To w tych gminach rodzice nie mają wyboru, są zmuszeni samodzielnie organizować opiekę nad swoimi dziećmi. Wpływa to oczywiście w sposób bezpośredni na aktywność zawodową mam małych dzieci. Spośród nich 63 proc. jest aktywna zawodowo. Chcemy to zmienić. Chcemy poprawić sytuację kobiet, które są rodzicami i które chciałyby zostać rodzicami, by likwidować bariery w tych decyzjach i dawać kobietom, rodzinom wybór. Dlatego też w dialogu z przedstawicielami samorządów, dialogu z Wojewodą Mazowieckim przystąpiliśmy do konkretnych działań. Stworzyliśmy nowy program „Aktywny Rodzic”, który został podpisany przez Prezydenta. Już 1 października będzie można składać wnioski na jedno z trzech nowych świadczeń, które wprowadzamy w ramach tego programu. Klasyczne „babciowe”, czyli aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu
 – podkreśliła Aleksandra Gajewska Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Po pozytywnie zakończonej rewizji KPO budżet Programu wynosi blisko 6,5 mld zł. Zwiększona została wysokość dofinansowania także na tworzenie miejsc opieki dla jednostek samorządu terytorialnego do 57 528 zł bez VAT na 1. miejsce opieki. Wcześniej to było ok. 36 tys. zł. To rekordowe środki z KPO, FERS i budżetu państwa na tworzenie nowych miejsc opieki. Obecnie, do końca czerwca, trwa kolejny nabór wniosków Programu „Aktywny Maluch”.

Jesteśmy przekonani, że w tym roku zmieni się diametralnie sytuacja rodziców małych dzieci. To co jest bardzo istotne i co jest głównym tematem naszej dzisiejszej konferencji to zmiana w programie „Aktywny Maluch”. To jest zwiększenie, a przede wszystkim upowszechnienie dostępu do żłobków, klubów Malucha i dziennego opiekuna. Dlatego zwiększyliśmy dofinansowanie do kwoty, dzięki której mogą powstawać żłobki. Z 36 tysięcy zwiększyliśmy dofinansowanie do 57 tysięcy zł. na jedno miejsce żłobkowe. Dlatego zachęcamy do tego, apelujemy, namawiamy, żeby powstawało jak najwięcej nowych miejsc. Na ten program mamy dzisiaj 6,5 mld złotych środków unijnych. 6,5 mld czeka na samorządowców: odważnych, zdecydowanych, którzy odpowiedzą na potrzeby mieszkanek, mieszkańców. Moim osobistym priorytetem jest to, żeby stworzyć 2 tysiące nowych miejsc. Dlatego dzisiaj spotykamy się razem z Panem Wojewodą, aby zaktywizować przedstawicieli jednostek samorządu, by przystąpili do składania wniosków w ramach programu „Aktywny Maluch”

 – powiedziała Gajewska.

W województwie mazowieckim funkcjonuje 2 136 instytucji opieki na dziećmi do lat 3. (851 żłobków, 128 klubów dziecięcych oraz 1 157 dziennych opiekunów). Oferują one miejsca dla 44 857 dzieci, z tego 35 588 w żłobkach, 2 381 w klubach dziecięcych oraz 6 888 u dziennych opiekunów. Wskaźnik użłobkowienia w województwie mazowieckim to 43 proc. w skali całego kraju. Liczba gmin, na terenie których nie funkcjonuje żadna instytucja opieki to 147. To tzw. „białe plamy”.

Mazowsze to największe województwo w Polsce, porównywalne do krajów europejskich, więc wyzwanie też jest potężne. Mamy 314 gmin, z czego w 147 nie ma dzisiaj żadnej formy pomocy w opiece nad dziećmi do lat 3. dla osób chcących podjąć aktywność zawodową. Ten problem nie dotyczy może tak bardzo Warszawy, jak pozostałej części Mazowsza. Uruchomiony został nowy nabór na nowych zasadach. Zmiany, takie jak wzrost kwoty dofinansowania na jedno dziecko z pewnością przyczynią się do zwiększenia zainteresowania programem. Chcemy wspierać samorządy w sposób bardziej aktywny. Pierwsze kroki to szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego. Planujemy również powołanie zespołu roboczego, który będzie koncentrował się na problemach w 147 gminach, by zachęcić włodarzy do utworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Program Aktywny Maluch jest jednym z priorytetów urzędu wojewódzkiego i będziemy robić wszystko, żeby zminimalizować skalę białych plam 

– podkreślił Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

„Aktywny Rodzic”

Od 1 października wielu polskich rodziców będzie mogło skorzystać z nowych świadczeń. To łącznie nawet 36 tys. zł na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów.

Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny Rodzic”, została już podpisana przez Prezydenta RP. Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS już od 1 października 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *