ORLEN S.A.Powiat Płocki

ORLEN wspólnie z WOPR zadba o bezpieczeństwo na plaży w Grabinie

ORLEN wspólnie z ratownikami płockiego WOPR zapraszają już ósmy rok z rzędu do korzystania z uroków plaży „Patelnia” i strzeżonego kąpieliska w Grabinie koło Płocka. Już od niedzieli 23 czerwca, będzie można cieszyć się urokami kąpieliska i letniego miejsca rekreacji pod okiem ratowników WOPR.

Najbardziej popularne kąpielisko tuż pod Płockiem zostało przygotowane zgodnie z obowiązującymi wymogami. Woda w Grabinie została przebadana przez SANEPID, wydzielono obszar przeznaczony do kąpieli i sprawdzono pod względem bezpieczeństwa, a ratownicy płockiego WOPR, którzy będą odpowiadali za bezpieczny wypoczynek na kąpielisku zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt ratowniczy. Plaża będzie dostępna dla wszystkich od 23 czerwca do 31 sierpnia przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 – 18.00. Co ważne – w tym roku kąpielisko otrzymało certyfikat „Błękitnej Flagi”, od kilkudziesięciu lat przyznawany kąpieliskom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną.

O bezpieczny i udany wypoczynek w Grabinie zadba nawet do 5 ratowników, zwłaszcza w weekendy, kiedy osób na kąpielisku jest najwięcej. Do ich dyspozycji jest także łódź motorowa specjalnie przygotowana do wykorzystania na kąpielisku. Ratownicy dysponować będą także sprzętem nurkowym na wypadek konieczności przeszukiwania jeziora. Co godzinę wokół brzegów Jeziora Górskiego ratownicy prowadzić będą patrole bezpieczeństwa, których celem będzie m.in. eliminowanie zagrożeń również w miejscach poza strzeżonym kąpieliskiem.

Plaża „Patelnia” położona nad Jeziorem Górskim w miejscowości Grabina koło Płocka jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc do letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości. W ciągu całego ubiegłego sezonu letniego, bezpieczeństwa na kąpielisku w Grabinie strzegło łącznie 14 ratowników pracujących rotacyjnie. Z danych WOPR wynika, że w słoneczne dni oraz w weekendy plaże odwiedzało około 3000 osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego z kąpieliska skorzystało nawet 50 000 plażowiczów.

Program „Błękitna Flaga”, który jest realizowany pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE) poza samym środowiskiem naturalnym, odnosi się również do bezpieczeństwa, w ramach którego standardy bezpieczeństwa na kąpielisku winny być rygorystycznie przestrzegane. Ponadto środki bezpieczeństwa muszą być stale monitorowane w celu zapewnienia ochrony zarówno ludzi jak i środowiska. Aby otrzymać certyfikat „Błękitnej Flagi” należy spełnić szereg rygorystycznych kryteriów związanych m.in. z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *