Brudzeń DużyKulturaPowiat Płocki

Powstaje najczystsze miasteczko w Polsce!

W połowie lipca w Radotkach koło Płocka, na obrzeżach Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego powstanie miasteczko festiwalowe dla 6 tys. osób. Uczestnicy Festiwalu „Wibracje” we współpracy z Parkiem i gminą Brudzeń Duży zaczną to wydarzenie od wielkiego sprzątania lasu i rzeki Skrwy. – Stawiamy na małe, ale konkretne czyny zamiast wielkich słów – mówi Łukasz Gołoś, organizator festiwalu.

To będzie najczystsze miasteczko festiwalowe w Polsce, którego uczestnicy nie tylko będą się starali śmiecić jak najmniej, ale wręcz zaczną od sprzątania terenu festiwalu i okolicy, czyli Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, przez którego środek meandruje malownicza rzeka Skrwa.

Turyści odwiedzający park i biorący udział w sezonowych spływach kajakowych najbardziej śmiecą nad rzeką i na rzece. Dlatego akcja, w której też będę osobiście uczestniczył będzie przebiegać jednocześnie na wodzie i na brzegu – mówi Piotr Pietrzak, koordynator akcji z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. – Ostatnią akcję sprzątania pod hasłem „Czysta rzeka” organizowaliśmy w kwietniu tego roku, więc cieszymy się, że festiwal zawita w nasze okolice, a jego uczestnicy pomogą nam w utrzymaniu czystości Parku.

Dodaje, że kajaki wyruszą 17 lipca spod mostu w Sikorzu, a każdy uczestnik akcji otrzyma zestaw odpowiednich worków i rękawiczek.

Zachwycona akcją jest też gmina Brudzeń Duży, na terenie której znajduje się park.

Kiedy usłyszeliśmy o tej inicjatywie, od razu zdecydowaliśmy się w nią włączyć – mówi Ludmiła Abramczyk, Inspektorka do spraw gospodarki odpadami komunalnymi gminy Brudzeń Duży. – Ponieważ w lasach i rzece najwięcej jest zwykle butelek szklanych i plastikowych podstawiamy na miejsce kontenery, do których będzie można od razu takie odpady segregować. Drukujemy też informację dla uczestników, jak prawidłowo segregować śmieci w trakcie zbierania.

Śmiecenie to nie sztuka…

Słowo „festiwal” kojarzy się z dobrą zabawą, ale często też z hałasem i górą śmieci, jaką pozostawiają po sobie tysiące uczestników takich wydarzeń. Festiwal „Wibracje” chce budzić inne skojarzenia – z niezakłócaniem spokoju, harmonią z otaczającą naturą, utrzymywaniem czystości, działaniami i promocją świadomości proekologicznej.

Zmiany klimatyczne i śmieci to ogromny problem, o którym naukowcy trąbią przynajmniej od lat 70’. „Wibracje” od pierwszej edycji (a w tym roku mamy ósmą) bardzo wyraźnie poruszają tematykę ekologii. Wystarczy wspomnieć, że wykłady na festiwalowych deskach mieli m.in. prof. Szymon Malinowski, legenda teamów klimatycznych, bohater filmu „Można Panikować” i Maciej Orłoś mówi Łukasz Gołoś, organizator Festiwalu. – Zawsze też w trakcie festiwali po prostu dbamy o przyrodę. Mamy też wykłady z naturalnego budownictwa, permakultury, dzikich roślin. Naprawdę staramy się segregować śmieci, nie tylko wystawiając różne kosze, ale także potem przy wrzucaniu do kontenerów. A w tym roku postanowiliśmy iść krok dalej – dodaje.

Stąd nie tylko akcja przed festiwalowego sprzątania „Małe czyny zamiast wielkich słów”, a też akcja „Sztuka śmieci – śmieci sztuką”. Ta druga, to wystawa zdjęć makro, które przedstawiają coś, co kojarzy się ze sztuką abstrakcyjną, a co w rzeczywistości jest zbliżeniami na fragmenty porzuconych w lesie śmieci.

W drugim etapie chcemy pokazać te same przedmioty w normalnej skali, z komentarzem: uprasza się artystów o odebranie swoich prac – mówi Łukasz Gołoś. I dodaje, że wystawa to tylko pretekst, bo i tak najważniejsze jest pójście w kilkaset osób do lasu i nad rzekę i pozbieranie kilku kontenerów śmieci.

Sztuką jest wrażliwość

Dobrym duchem tej ekologicznej wyprawy w las jest Mikołaj Basiński, twórca kanału YouTubowego „Szukam w lesie”, w którym zwraca uwagę Polaków na kwestie związane z zaśmiecaniem lasów. Dzień przed sprzątaniem – 16 lipca będzie ona miał prelekcję na ten temat na festiwalowej scenie.

Zawsze podkreślam, że sprzątanie nawet najmniejszych śmieci zalegających w przyrodzie ma ogromny sens. Nawet pojedynczy niewielki śmieć, jak puszka, butelka czy kawałek sznurka, może stanowić pułapkę dla małych zwierząt, jak owady czy gryzonie i zagrażać zdrowiu większych – wyjaśnia Mikołaj Basiński. – W pozornie czystym lesie może się zebrać mnóstwo potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Z drugiej strony śmieci są surowcem, który można ponownie przetworzyć, więc ich zbieranie ma podwójny sens – mówi. 

Dodaje, że zaśmiecanie to nie sztuka. Prawdziwą sztuką jest wykorzystanie lub przetworzenie odpadów w taki sposób, by mogły nam dłużej posłużyć. Sztuką jest takie organizowanie własnego życia, by produkować jak najmniej śmieci. Sztuką jest takie przygotowanie się do wycieczki w teren, by nie zostawiać po sobie niczego na szlakach. Sztuką w końcu jest sam akt sprzątania, tak by robić to skutecznie – mówi Mikołaj Basiński. – Śmiecąc w lesie, wykazujemy się brakiem jakiejkolwiek wrażliwości. Dlatego chcemy rozpocząć festiwal od porządków, by wrażliwości na nowo się nauczyć i pokazać, co znaczy prawdziwa sztuka.

Organizatorzy festiwalu podkreślają też, że cała impreza została zaplanowana tak, by nie zakłócać naturalnego spokoju okolicy, w której się odbywa.

DATA: 16–21 lipca 2024 (wtorek–niedziela) 

MIEJSCE: Radotki 1, Osada Młynarza

Wibracje Festiwal to pierwszy i największy rozwojowy festiwal w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się w nowym miejscu (Osada Młynarza w Radotkach koło Płocka) i potrwa o jeden dzień dłużej (16-21 lipca), niż siedem poprzednich edycji.

To 6-dniowe wydarzenie łączy kilka obszarów: wykłady prowadzone przez specjalistów, warsztaty, ceremonie, koncerty polskich i zagranicznych artystów, koncerty muzyki relaksacyjnej (gongi, misy tybetańskie, kamertony), spektakle teatralne oraz strefę targową z usługami i towarami dotyczącymi zdrowego trybu życia, zero waste, ekomody oraz zdrowym jedzeniem.

W gronie pedagogicznym tegorocznej edycji festiwalu są m.in.: prof. Paweł Holas (jak zarządzać emocjami, a nie być zarządzanym przez nie), Chakasji Walerij Topojew: doktor psychologii i jednocześnie praktykujący, uznany Szaman, Iwona Wierzbicka (dietetyka), Kuba Babicki (świadomość, genetyka i mechanika kwantowa), siostry Hania i Magda Darmas (Strefa Tantry), Tomek Torres (Strefa Dom Dźwięku), Marcin Wojewoda i Łukasz Duszak (strefa sztuk wschodnich), Teatr Akt (strefa sztuki), Waldek Borowski (malarstwo).

Na scenie Waleriana wybudowanej na wyspie zagrają m.in.: Laboratorium Pieśni, Gooral & Paprodziad, Evan Hatfield z USA grający muzykę elektroniczną jednocześnie grając na sitarze, Adrian Atma z Mystic Looping, Anna Sierpowska, która poprowadzi Ceremonię Otwarcia w duchu Movement Medicine.

W 2023 roku festiwal Wibracje odwiedziło ponad 6000 osób. Nazwa festiwalu została zainspirowana słowami znanego wynalazcy Nikoli Tesli: „Jeśli chcesz poznać sekrety wszechświata, myśl w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji”.

GDZIE I KIEDY:

DATA: 16–21 lipca 2024 (wtorek–niedziela)

MIEJSCE: Radotki 1, Osada Młynarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *