Komenda Miejska Policji w Płocku

To najczęstsza przyczyna wypadków [FILM]

Nieustąpienie pierwszeństwa jest jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, zaraz po przekroczeniu dozwolonej prędkości. Skutki takich zdarzeń mogą być bardzo poważne, a nawet tragiczne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W minioną sobotę (29.06) w powiecie płockim doszło do dwóch zdarzeń, których przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących.

W Karwosiekach Cholewice 41-letni kierujący renaultem wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z 33-letnią kierującą seatem, a następnie uderzył w 49-letniego kierującego audi. Choć mogło skończyć się tragicznie, na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń. Kierujący byli trzeźwi. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 2 000 złotych oraz 10 punktami karnymi.

Na rondzie w Wyszogrodzie (skrzyżowanie DK 62 oraz DK 50) doszło do zdarzenia z udziałem motocyklisty. Policjanci wstępnie ustalili, że 52-letnia kierująca oplem wjeżdżając na rondo nie ustąpiła pierwszeństwa 61-letniemu motocykliście. W wyniku poniesionych obrażeń kierujący jednośladem trafił do szpitala. Kierujący byli trzeźwi. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację oraz zabezpieczyli ślady celem wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wypadku.

Policjanci przypominają, że nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Dochodzi do nich:

  • podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków, lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

• na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

• na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

• na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

• na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

• pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

  • podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.

  • na skrzyżowaniu

Kierowcy często nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

źródło: KMP w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *