Powiat PłockiStara Biała

Ruszyła budowa żłobka i przedszkola w Maszewie Dużym

Symboliczna pierwsza łopata została wbita w ziemię na terenie budowy żłobka i przedszkola w Maszewie Dużym. Tym samym ruszyła największa inwestycja w historii gminy, która ma kosztować blisko 34 mln zł.

Pierwszą łopatę wbili wójt Sławomir Wawrzyński, kierownik referatu inwestycji i rozwoju Urzędu Gminy, Jacek Antczak oraz Piotr Szatkowski, dyrektor techniczny Balzola Polska, firmy, która jest liderem konsorcjum budującego żłobek i przedszkole i Marcin Zdybowicz, kierownik projektu.

UG Stara Biała

Przypomnijmy, że przetarg na budowę wygrało konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i Lantania SA, a budynek żłobka i przedszkola ma być gotowy pod koniec 2025 roku. Koszt inwestycji to 33 973 824,71 zł brutto. Nasza gmina ma otrzymać ok. ok. 6 mln zł dofinansowania na żłobek w ramach programu „Aktywny Maluch”.

Według budynek żłobka i przedszkola będzie miał dwie kondygnacje użytkowe i dwie windy. Nad częścią budynku od strony ul. Gałczyńskiego, na trzeciej kondygnacji, zaprojektowano niewielkie pomieszczenie techniczne.

UG Stara Biała

W tej części budynku znajdować się będą pomieszczenia żłobka i przedszkola. Żłobek, zaprojektowany dla setki dzieci, to będą cztery sale z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi, a na przedszkole (dla 150 dzieci) przeznaczono sześć sal z łazienkami i pomieszczeniami pomocniczymi. Przedszkole i żłobek będą posiadać odrębne szatnie. Pomieszczenia dla dyrekcji i pracowników administracji będą wspólne. Ponadto w budynku zaprojektowano pełen zestaw gabinetów niezbędnych w tego typu obiektach (logopeda, psycholog, pielęgniarka, pedagog itp., a także salę sensoryczną).

W części budynku od strony ul. Tuwima zaprojektowano na parterze kuchnię wraz z wyposażeniem oraz salę widowiskowo-sportową o pow. 375,61 mkw. z rozkładaną widownią. Natomiast na piętrze tej części będą pomieszczenia np. dla biblioteki lub opieki zdrowotnej, pomieszczenia biurowe, a także duże pomieszczenie techniczne, w którym znajdować się będą m.in. elementy systemu ogrzewania budynku (pompy ciepła).

Budynek wyposażony będzie m.in. w instalacje elektryczną, fotowoltaiczną, centralnego ogrzewania z wykorzystaniem ciepła ziemi, wodociągowo-kanalizacyjną, wentylacyjną.

Zagospodarowany zostanie także teren na zewnątrz. Powstanie plac zabaw, teren zieleni po drugiej stronie ulicy Reja oraz parking od strony ulicy Tuwima.

Grzegorz Szkopek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *