Elastyczna forma “szesnastki” w 6MBOT
Gabriela to 20-letnia studentka dzienna, ale zgłosiła się do WOT, bo chce także służyć lokalnej społeczności. Agnieszka wybrała szkolenie podstawowe w formie weekendowej, bo dało jej to możliwość połączenia służby z pracą zawodową. W sobotę, 15 kwietnia rozpoczęło się kolejne szkolenie podstawowe dla kandydatów na żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ochotników, w 2023 roku zostało uruchomione dodatkowe szkolenie podstawowe w formie weekendowej. To odpowiedź na zapotrzebowanie, które zgłaszali sami kandydaci. Po raz pierwszy szkolenie podstawowe odbywa się na terenie najmłodszego batalionu 6MBOT – 63 w Nowym Mieście nad Pilicą. W sobotę bramę jednostki wojskowej przekroczyło 40 kandydatów na terytorialsów. Większość z nich weźmie udział w szkoleniu podstawowym, trwającym 16 dni (8 weekendów), pozostali w szkoleniu wyrównawczym (4 weekendy). Wszyscy zdecydowali się na innowacyjny tryb weekendowy, który po raz kolejny wdrożyła mazowiecka brygada. W tym roku planowane jest jeszcze jedno takie szkolenie, rozpocznie się 7 października 2023 r.
To szkolenie zostało doplanowane z myślą o kandydatach, którym trudno jest odbyć szkolenie podstawowe w trybie ciągłym. Właśnie dla takich ludzi mamy przygotowany wariant alternatywny, czyli szkolenie podstawowe weekendowe. Dzięki temu, nasi przyszli żołnierze łatwiej mogą pogodzić życie prywatne oraz obowiązki zawodowe ze służbą Ojczyźnie i społeczeństwu
– mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Szkolenie weekendowe nie różni się programem od standardowej „szesnastki”. Wydłuża się jedynie czas jego trwania, bo odbywa się przez osiem kolejnych weekendów. Co ciekawe z weekendowego systemu szkolenia podstawowego skorzystało aż 14 kobiet.
Szkolenie podstawowe tzw. szesnastkę musi pomyślnie ukończyć każdy kandydat na żołnierza WOT. Podczas intensywnych zajęć nowi żołnierze zapoznają się z regulaminami i obsługą broni. Będą uczestniczyć w zajęciach na strzelnicy, uczyć się topografii, taktyki na polu walki, udzielania pierwszej pomocy. Będą ćwiczyć w sekcjach, a na koniec przejdą tzw. pętlę taktyczną, czyli egzamin z tego, czego nauczyli się w czasie szkolenia. Zaliczenie pętli otworzy im drogę do złożenia przysięgi wojskowej. Szkolenie podstawowe zakończy przysięga, która odbędzie się 16 lipca.
Jak zostać żołnierzem 6.MBOT?
Mieszkańcy Mazowsza, którzy chcieliby wstąpić w szeregi 6.MBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 6MBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.