Gospodarka i społeczeństwo

Żołnierze z Mazowsza i Kanady wspólnie wspierają uchodźców

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Terytorialsi działają na punktach recepcyjnych i informacyjnych niosąc pomoc ukraińskim uchodźcom. Od środy, 20 kwietnia br., działania WOT wspierają Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) – blisko 120 żołnierzy już prowadzi działania na terenie Polski, w tym wspólnie z żołnierzami 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Jak podkreślił ean Fraser, kanadyjski Minister ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa, Kanadyjczycy będą wspierać inicjatywę Polski, która ma na celu chronić i pomagać Ukraińcom szukającym schronienia przed straszliwą wojną w ich ojczyźnie.

Obecnie Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) współdziałają z żołnierzami z 5 i 6 Brygady OT, których rejon odpowiedzialności obejmuje Mazowsze.

Na części punktów wspólnie z Terytorialsami jest kilkunastu kanadyjskich żołnierzy, część z nich to wykwalifikowani medycy oraz tłumacze posługujący się językiem ukraińskim. W ramach współpracy będą oni udzielali pomocy medycznej uchodźcom, którzy tego potrzebują.

Ramię w ramię działamy na rzecz uchodźców. To doskonali partnerzy, na których możemy liczyć w każdej sytuacji

– mówi kpr. Karolina Wojtkowska z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kolejny zakres współdziałania obejmuje organizację i zabezpieczenie przez WOT biometric point, na którym kanadyjscy żołnierze w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy przyznają wizy osobom, które będą chciały wyjechać i podjąć naukę lub pracę w Kanadzie, w tym trudnym dla siebie czasie, jakim jest ucieczka przed wojną.

Większość sił delegowanych będzie z 1 Dywizji Kanadyjskiej z Kingston Ontario i 3 Batalionu Kanadyjskiej Lekkiej Piechoty Księżniczki Patricii z Edmonton w Albercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *