ORLEN S.A.Płock

Sokoły z ORLENU wkrótce opuszczą gniazdo

Niedawno młode sokoły, wyklute w tym roku w PKN ORLEN, zaczęły swoje pierwsze loty treningowe. Przez najbliższe 2 do 8 tygodni, pod okiem Rafika i Werwy, będą uczyć się latać i polować, aby mogły niedługo, po pełnym usamodzielnieniu, rozpocząć swoje młodzieńcze podróże.

O losach młodych sokołów, które już opuściły swoje gniazdo, zazwyczaj niewiele wiemy. Dowiadujemy się o nich, jeśli w kolejnych latach założą swoje gniazdo i uda się je zidentyfikować lub, niestety, gdzieś zostaną znalezione martwe albo poszkodowane. Mamy jednak szanse na bieżące śledzenie jednej z młodych samic, Naftki, która otrzymała nadajnik satelitarny. Podobny nadajnik otrzymała w zeszłym roku Petra. Dzięki temu wiemy, że przezimowała w Niemczech, a wiosną wróciła do kraju. Parę miesięcy poszukiwała swojego miejsca na ziemi, w tym czasie zajrzała do Królewca i na Białoruś. Obecnie od kilu tygodni przebywa niedaleko Warszawy.

Jaki los czeka wykluta w ORLENIE w tym roku Naftkę? Liczymy, że uda się jej przeżyć ten pierwszy, najniebezpieczniejszy rok i za dwa – trzy lata założy soje gniazdo właśnie gdzieś w Polsce.

Jeszcze co jakiś czas młode będą zaglądać do swojego gniazda. Może komuś uda się je tam zobaczyć. Zapraszamy do dalszego obserwowania płockich sokołów na www.peregrinus.pl/pl/plock

PKN ORLEN jest Partnerem programu odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *