KulturaPłock

W niedzielę będzie można puścić wianki

Występ występ „Wisły”, rozstrzygnięcie plebiscytu na „Płocczanina roku” oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury. Będzie także puszczanie samych wianków. Wszystko to już w najbliższą niedzielę w Płocku.

foto UMP

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia słońca i Nocy Świętojańskiej przypisywano niezwykłe właściwości. Uczestnictwo zaś w obrzędach miało zapewnić zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś słowiańskie święto jest okazją do organizowania pierwszych, letnich koncertów plenerowych. Natomiast towarzysząca im tradycja puszczania wianków pozostaje jednym z najlepiej zachowanych obrzędów świętojańskich.

19 czerwca w płockim amfiteatrze odbędzie się widowisko, związane ze zbliżającym się letnim przesileniem słońca. Podczas wianków wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Zaprezentują oni widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Spektakl został przygotowany z okazji 100. rocznicy obrony Płocka przed armią bolszewicką. Do współpracy zostali zaproszeni profesjonalni aktorzy i tancerze, którzy razem z ZPiT Wisła zabiorą nas w podróż po historii miasta.

Finałem imprezy będzie wspólny spacer nad Wisłę i krótki obrzęd świętojański związany z puszczaniem wianków na wodę. Będzie można puścić również swój wianek, pod warunkiem, że go zabierzecie ze sobą. Impreza w amfiteatrze w niedzielę, początek o 19:30. Wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *