Gospodarka i społeczeństwo

Uwaga na wysokie temperatury

Od kilku dni towarzyszą nam upały. Temperatura powietrza przekracza +30°C. Podobnie, według prognoz będzie jeszcze przez kilka najbliższych dni. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać ich życiu i zdrowiu. Policjanci apelują również o to, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem.

Czeka nas kolejny upalny dzień. Według synoptyków dziś i jutro (30 czerwca – 1 lipca) będą najgorętszymi dniami w ostatnim czasie. Temperatura ma sięgnąć nawet 37 stopni. Najgorzej ma być dziś od około godziny 12.00 do jutra, do późnych godzin wieczornych. Temperatury mają się „uspokoić” w najbliższy weekend.

to nie wszystko, bo najbliższe godziny będą także “burzowe. IMGiW prognozuje burze z gradem. Miejscami będą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Miejscami grad. Taka sytuacja ma mieć miejsce dziś w godzinach 12.00 – 0.00. Natomiast na jutro (1 lipca) synoptycy prognozują upały – od od 30°C do 34°C, lokalnie do 35°C

Przypominamy, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci – nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży.

Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia, a nawet życia.

Podczas podróży:

  • bądź wypoczęty,
  • zadbaj o właściwą temperaturę wewnątrz pojazdu,
  • pamiętaj o zabraniu wody,
  • zaplanuj swoją trasę,
  • rób przerwy w podróży,
  • uwzględnij porę dnia, miejsca wypoczynku,
  • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy – w przypadku złego samopoczucia przerwij jazdę i w miarę potrzeby zwróć się o pomoc do lekarza.

W czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, kieruj się zdrowym rozsądkiem i postępuj w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Nie bądź obojętny! Podczas upałów zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie czy starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *