środa, 17 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwoPłock

W Płocku będzie można kupić węgiel. Od jutra zapisy

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (którą wczoraj podpisał prezydent Polski) umożliwia samorządom zajęcie się sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach. Prezydent Andrzej Nowakowski wobec kryzysu energetycznego podjął decyzję, że samorząd Płocka wesprze swoich mieszkańców i włączy się w organizację tego procesu.

W pierwszej kolejności miasto chce poznać skalę zapotrzebowania na węgiel w preferencyjnej cenie. Doświadczenia innych samorządów wskazują, że zainteresowanie nie jest zbyt wysokie. Jeszcze dziś w Biuletynie Informacji Publicznej Płocka zostaną umieszczone wzory wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie. Będzie je można składać od jutra: osobiście w Urzędzie Miasta Płocka w pok. B-4 (wejście od ul. Zduńskiej), pocztą tradycyjną lub elektronicznie przez ePUAP.

Zgodnie z ustawą, węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby, które wcześniej uzyskały decyzję o przyznaniu dodatku węglowego, ale pod warunkiem, że nie nabyły już opału w cenie niższej niż 2 tys. zł. Ustawa określa, że wnioskodawca będzie mógł nabyć 1,5 tony węgla na ten rok, a kolejne 1,5 tony możliwe będzie do realizacji po nowym roku.

Sprzedaż węgla samorząd Płocka będzie realizował w porozumieniu z przedsiębiorcami, którzy zajmują się taką działalnością, czyli tzw. składami węgla, z uwagi na to, że mają odpowiednie narzędzia, pracowników i doświadczenie w takiej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *