Gospodarka i społeczeństwo

Ferie w mundurze 

Ruszyło pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe dla przyszłych żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ferie z WOT to projekt, który cieszy się ogromnym zainteresowanie szczególnie wśród uczniów, studentów i nauczyli. Tak jest i tym razem.  

Kandydaci już w koszarach 

Stojąc przed bramą jednostki wojskowej nie wiedzieli do końca czego mogą się spodziewać. Dziś mają już na sobie mundur z biało-czerwoną na ramieniu, a w ręku MSBS Grot. Przed nimi najtrudniejsze. Nowi terytorialsi przez kolejne dni będą szkolić się na terenie kompleksu wojskowego w podgrodziskich Książenicach.  

Największy nacisk podczas szkolenia położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna czy topografia. Całość zmagań zakończy  przysięga wojskowa na której nowi żołnierze wypowiedzą słowa roty przysięgi i tym samym rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej. 

mówi szer. Aleksandra Molenda z Grupy Dokumentowania Działań 

Projekt dostosowany do potrzeb 

Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych. 

Projekt „Ferie z WOT” powstał w 2019 roku i od tego czasu z możliwości odbycia szkolenia podstawowego na przełomie stycznia i lutego skorzystało już wielu ochotników. Blisko połowę z nich stanowili uczniowie lub studenci. Deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów uczelni wyższych. Trend ten utrzymuje się także w obecnym czasie. 

Dołącz do nas 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej stale zwiększa swój potencjał osobowy. Na 2023 rok, obok naboru zimowego, zaplanowane są jeszcze trzy wcielenia – zarówno na szkolenia podstawowe, jak i wyrównawcze w terminach kolejno:  13 – 28 maja (podstawowe) i 21- 28 maja (wyrównawcze), w ramach akcji “Wakacje z WOT” 1-16 lipca (podstawowe) i 9-16 lipca (wyrównawcze) oraz 18 listopada – 3 grudnia (podstawowe) i 26 listopada – 3 grudnia (wyrównawcze). 

Aby zdążyć przed wyznaczonym terminem, osoby zainteresowane służbą w WOT, powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego do miejsca zameldowania. Terytorialną Służbę Wojskową można odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *