Gospodarka i społeczeństwo

Uwaga, wysadzanie

Często budować, czasem niszczyć, ale zawsze służyć – to motto saperów. Ich zdolności przydają się nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju, co nie raz udowodnili saperzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W miniony czwartek młodzi saperzy zdobywali pierwsze szlify w swojej specjalności.  

“Wspaniała dwunastka”

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym Wojsk  Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu Terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łącza się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.

W każdej wspaniałej dwunastce jest dwóch żołnierzy o specjalności saper, a dowódca brygady OT posiada w swojej bezpośredniej podległości specjalistyczną kompanię saperów.

Poznawali podstawy

Trwa poligon zintegrowany jednego z batalionów 6MBOT, podczas którego odbyło się podstawowe szkolenie z wysadzania sposobem ogniowym, wysadzania pojedynczego ładunku oraz tworzenia zapalnika. Zajęcia odbyły się na poligonie wojskowym z zachowaniem procedur bezpieczeństwa.  

Oprócz szkoleń z wysadzania, żołnierze-saperzy będą szkolili się z rozwijania umiejętności typowych dla tego rodzaju wojsk, jak chociażby profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. Szczególnie istotne jednak będzie dla nas szkolenie rozwijające kompetencje, których wykorzystanie będzie częścią realizacji naszej misji: czyli obrony i wspierania lokalnych społeczności.

W czasie pokoju saperzy będą naszymi łącznikami z formacjami ratowniczymi, będą odgrywać kluczową rolę w realizacji zadań usuwania skutków katastrof czy klęsk żywiołowych, będą przy tym wykorzystywać specjalistyczny sprzęt ratowniczy. To właśnie saperzy w WOT posiądą umiejętności zasilania sieci energetycznych z zapasowych źródeł energii, obsługi pomp wodnych wysokiej wydajności, czy też odśnieżania dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *