ORLEN S.A.Płock

Porozumieją się w dowolnym języku

Elektroniczny tłumacz głosowy będzie wsparciem w kontakcie z zagranicznymi pracownikami zatrudnionymi na budowie największej inwestycji petrochemicznej w Europie. Podręczne translatory, które mogą być szczególnie przydatne w nagłych sytuacjach, przekazał dziś PKN ORLEN służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo oraz pomoc na trenie Płocka i okolic. Pierwsze urządzenia trafiły do przedstawicieli policji, służb medycznych, straży pożarnej oraz miejskiej. Kolejne zostaną przekazane do miasteczka pracowniczego, w którym zamieszka kilka tysięcy pracowników różnej narodowości.

Przy budowie Kompleksu Olefin III, obok Polaków, będą pracowali także specjaliści z Korei, Indii,  Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji oraz Turkmenistanu. W związku z inwestycją, już teraz na terenie Płocka zatrudnionych jest  około 1000 osób różnych narodowości. Wraz z intensyfikacją prac, wykonawca, którym jest międzynarodowe konsorcjum Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas, zakłada zwiększenie zatrudnienia zagranicznych pracowników. W szczytowej fazie realizacji tej inwestycji przy budowie Kompleksu Olefin III będzie pracowało około 10 tys. osób – w tym około 6 tys. obcokrajowców. Dlatego też w ocenie PKN ORLEN i realizatorów inwestycji, szybka i efektywna komunikacja w międzynarodowych zespołach jest bardzo ważna.

Sprawna komunikacja z międzynarodową społecznością pracowników zatrudnionych przy realizacji kompleksu Olefin III będzie szczególnie istotna w sytuacjach, w których kluczową rolę odgrywa czas reakcji. Dlatego w pierwszej kolejności PKN ORLEN i wykonawca inwestycji przekazali podręczne translatory służbom medycznym, straży pożarnej, policji oraz straży miejskiej. Te elektroniczne urządzenia pozwalają na swobodną komunikację w czasie rzeczywistym w dowolnym języku.

W translatory zostanie wyposażone również miasteczko, w którym będą mieszkali zagraniczni pracownicy. Obiekt będzie miał zabudowę kontenerową. Za jego budowę odpowiada konsorcjum Modular System i Zurad (spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej). Miasteczko zostanie wyposażone w bieżącą wodę i elektryczność oraz kanalizację. Znajdzie się w nim także stołówka z całodziennym wyżywieniem oraz dwie pralnie z suszarniami.

Nad bezpieczeństwem osób mieszkających na jego terenie czuwać będzie ORLEN Ochrona, ponieważ jest ono zlokalizowane na obszarze PKN ORLEN. Dyżurująca na stałe karetka pogotowia z zespołem medycznym będzie gwarantowała udzielenie natychmiastowej pomocy mieszkańcom miasteczka w przypadku nagłych problemów ze zdrowiem. Dodatkowo przy miasteczku pracowniczym będą znajdowały się pomieszczenia do dyspozycji policji, gdzie policjanci będą pełnić służbę całodobowo.

Na inwestycji PKN ORLEN skorzysta Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin III oznacza bowiem nowe miejsca pracy. W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 580 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. Olefiny zwiększą również dostępność petrochemikaliów bazowych, niezbędnych w wielu dziedzinach przemysłu, ograniczając w ten sposób konieczność ich importu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *