Gospodarka i społeczeństwo

Najwyższe emerytury w kraju, Mazowsze na drugim miejscu

Rekordowa emerytura jest kilkanaście razy wyższa od przeciętnej, która wynosi ok. 3 tys. zł brutto. 43,4 tys. zł – to najwyższa obecnie emerytura w Polsce. Na Mazowszu najwyższa emerytura wynosi ponad 36 tys. zł.

Rekordowa emerytura jest kilkanaście razy wyższa od przeciętnej, która wynosi ok. 3 tys. zł brutto.

43,4 tys. zł – to najwyższa obecnie emerytura w Polsce, wypłaca ją oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu mieszkańcowi woj. śląskiego, który przepracował ponad 62 lata. Oddziału ZUS w Poznaniu wypłaca emeryturę w wysokości bliską 32 tys. zł, a ZUS w Bydgoszczy wypłaca emeryturę kobiecie w wysokości ponad 30 tys. zł.

Najwyższa emerytura w województwie mazowieckim jest wypłacana przez I Oddział ZUS w Warszawie w kwocie ponad 36 tys. zł. brutto. Świadczenie jest wypłacane mężczyźnie, który udowodnił ponad 61 lat stażu pracy, a na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jeśli chodzi o dane dla województwa mazowieckiego rekordzista, po marcowej waloryzacji, otrzymuje emeryturę w wysokości ponad 36,3 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat i ma za sobą ponad 61 lata i 3 miesięcy pracy. ZUS w Płocku wypłaca najwyższą emeryturę mężczyźnie w wysokości ponad 23,6 tys. zł, który udowodnił ponad 48 lat stażu pracy i na emeryturę przeszedł w wieku 72 lat. Oddział ZUS w Radomiu wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 18,6 tys. zł, która przeszła na emeryturę w wieku 73 lat i udowodniła ponad 55 lat stażu pracy. W Siedlcach najwyższą emeryturę ZUS wypłaca mężczyźnie z ponad 38 letnim stażem pracy w wysokości ponad 21,4 tys. zł.

Sposobem na uzyskanie wyższego świadczenia emerytalnego jest dłuższa praca i tym samym więcej odprowadzonych składek.

Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co da nam wyższą emeryturę

– wyjaśnia rzecznik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *