Płock

Pamiętają o wydarzeniach Czerwca 76

NSZZ Solidarność uczciła wydarzenia z czerwca 76 roku. Tradycyjnie pod pamiątkowym Kamieniem przed Bramą Nr 2 PKN ORLEN S.A., złożono kwiaty.

Płock, obok Ursusa i Radomia, to miasto, w którym w czerwcu 1976 r. doszło do strajków i wystąpień robotniczych. Ówczesne władze PRL starały się tuszować i przemilczać płocki protest z uwagi na planowane tu na wrzesień centralne uroczystości dożynkowe.

Jak wiemy, ze względu na rosnące ceny żywności, jak również wystąpienia w zakładach w Radomiu i Ursusie, w Płocku przy bramie MZRiP zebrali się robotnicy, którzy podążyli w kierunku miasta. Po drodze dołączały kolejne osoby. Dotarły do budynku, w którym mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR (obecnie Książnica Płocka). Tam doszło do starć z milicją, zostały ściągnięte jednostki ZOMO. Zarzuty usłyszało 55 osób, w tym 18 pozbawiono wolności w wymiarze od dwóch do pięciu lat. Inni stracili pracę. Dziś składamy hołd uczestnikom tamtych wydarzeń i wyrażamy naszą wdzięczność za ich odwagę i bohaterstwo.

mówił Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A. Marek Balkowski

W uroczystości ze strony Pracodawcy wzięli udział: przedstawiciele PKN ORLEN S.A.: Biura Zarządzania Relacjami Społecznymi i Świadczeniami Pracowniczymi, Biura BHP z Dyrektorem Tomaszem Gościniakiem, Zakładowej Straży Pożarnej, Członek Zarządu ORLEN Laboratorium S.A. Andrzej Aleksandrowicz oraz Dyrektor Marzena Witkowska i Dyrektor Barbara Wasiak, Prezes Zarządu Centrum Edukacji Marcin Puchalski. Obecni byli również przedstawiciele Zarządu Regionu Płockiego: Przewodniczący Andrzej Burnat, Wiceprzewodnicząca Katarzyna Dubielak i Wiceprzewodniczący Stanisław Szkopek, członkowie Zarządu Regionu Płockiego.

Na uroczystości obecni byli również Członkowie Stowarzyszenia Więzionych i Represjonowanych w PRL „Wolni i Niezależni” na czele z Prezesem Henrykiem Kamińskim – uczestnikiem wydarzeń czerwca 76r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *