sobota, 18 maja 2024
Polityka

Piotr Zgorzelski: Jazda na gapę nie może być sposobem na życie

15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. To cztery możliwe daty, kiedy w Polsce mogłyby odbyć się wybory parlamentarne. Prezydent Andrzej Duda swoją decyzję powinien ogłosić lada dzień. Wczoraj oficjalnie wspólną #TrzeciąDrogę potwierdzili Władysław Kosiniak Kamysz – lider PSL i Szymon Hołownia – lider Polska 2050. O tym co to oznacza dla wyborców i skąd pomysł na taki mariaż – rozmawialiśmy z Piotrem Zgorzelskim; Wicemarszałkiem Sejmu RP.

Panie Marszałku, Trzecia Droga stała się faktem. Czy to droga do sukcesu?
Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu RP: W tym wyścigu wyborczym to nie pierwsza partia, ani druga będzie decydowała jaki będzie kształt i kierunek po wyborach, tylko właśnie trzecia partia, która to miejsce zajmie. Dlatego tak ważne jest aby stworzyć ten projekt, który będzie przeciwwagą dla Konfederacji. My jesteśmy gwarancją tego, że jeżeli będziemy mieli wystarczające poparcie aby współrządzić, to wspólnie z partiami demokratycznymi stworzymy demokratyczny rząd. I po to jest trzecia droga.

A czemu akurat zdecydowaliście się na Szymona Hołownię i jego Polska 2050?
Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu RP:
Dlatego, że te dwa projekty – najstarszej partii politycznej i najnowszej uzupełniają się w sposób idealny, jeśli chodzi chociażby o program dla przedsiębiorców.

Za chwilę poznamy datę wyborów do parlamentu. Czy już macie kandydatów czy na taką listę musimy jeszcze zaczekać?
Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu RP: Dziś mogę zdradzić, że ja z naszego okręgu będę kandydatem do Sejmu. Jako PSL uważamy, że należy startować z miejsca gdzie się człowiek urodził, gdzie pracuje, skąd pochodzi. Nie jesteśmy, nie byliśmy i nie będziemy „spadochroniarzami”. „Spadochroniarze” to bardzo zły zwyczaj i powinien być przez wyborców eliminowany. Do Sejmu wystartuję najprawdopodobniej ja, do Senatu premier Waldemar Pawlak. My, żeby dojechać do okręgu nie musimy włączać nawigacji, a mam wrażenie, że są tacy kandydaci, którzy będą musieli.

Program Trzeciej Drogi jest dla każdego?
Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu RP: Mamy propozycje dla przedsiębiorców, rolników, studentów. To, że zagłosowaliśmy za ustawą 500+, ale już jeżeli chodzi o 800+ to uważaliśmy, że powinno być to świadczenie tylko dla tych, którzy pracują, także samotnym matkom, bo „jazda na gapę” nie może być sposobem na życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *