sobota, 20 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

W Płocku działa Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny

W Płocku przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego (na „Górkach”) działa Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny. Przygotowuje on osoby dorosłe (po 18 roku życia), które do tej pory nie przyjęły sakramentu chrztu św., do jego przyjęcia.

Biskup płocki Szymon Stułkowski w dekrecie powołującym Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaznaczył, że kieruje się „troską o odpowiednie przygotowanie osób dorosłych do otrzymania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrztu, bierzmowania i Eucharystii, mając na uwadze numer 8 «Instrukcji o katechumenacie i ponownym katechumenacie dorosłych» zawartej w Uchwałach 43. Synodu Diecezji Płockiej”.

Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny (wyraz katechumenat pochodzi z łac. catechumenatus – nauczany, instruowany) został powołany do istnienia przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku (ul. Kościuszki 16), prowadzonej przez ojców klaretynów. Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka jest o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii.

Celem działalności ośrodka jest przygotowanie katechumenów do sakramentów: chrztu św., bierzmowania i Eucharystii. Przyjęcie chrztu św. w imię Trójcy Świętej jest formalnym włączeniem do wspólnoty Kościoła katolickiego.

Katechumeni w czasie formacji (a więc stawania się chrześcijaninem) poznają podstawowe prawdy wiary, Pismo św., uczą się modlić i uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim poznają wspólnotę Kościoła. Prowadzeni są do osobistego nawrócenia i przemiany moralnej życia.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu chrztu św. najczęściej trwa około roku. Na zakończenie formacji, w Wigilię Paschalną, katechumeni przyjmą uroczyście sakrament chrztu św., bierzmowania i Eucharystii. Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej zostaną im udzielone w katedrze płockiej przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.

Wiele osób postanawia przyjąć chrzest św. w Kościele katolickim będąc już dorosłymi. Jest to najczęściej dojrzała i przemyślana decyzja. Czas formacji przed przyjęciem chrztu św., to katechumenat. Okres ten rozpoczyna się na początku Adwentu, a kończy chrztem św. w Wigilię Paschalną. Mamy nadzieję, że także w diecezji płockiej będziemy mogli spotkać osoby dorosłe, które będą chciały dołączyć do wspólnoty Kościoła

– mówi o. Marcin Kowalewski CMF, odpowiedzialny za Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Płocku.

Osoby zainteresowane – dorośli po 18 roku życia, pochodzący z terenu diecezji płockiej, mogą zgłaszać się do bezpośrednio do Diecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego: mcovalcmf@gmail.com , tel. 506-297-699 lub za pośrednictwem swoich proboszczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *