KulturaPłock

W weekend Płockie Kolędowanie

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na 28. Płockie Kolędowanie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-7 stycznia w Bazylice Katedralnej. Wyjątkowe wydarzenie pozwoli nam przedłużyć magiczny czas świąt. Wstęp wolny.

Pierwszego dnia tegorocznej edycji wystąpi Chór Minstrel Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka S. Małachowskiego oraz Kameralny Zespół Wokalny POKiS. Drugiego dnia, z Bazylice Katedralnej zobaczymy i usłyszymy Zespół Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku – Wystąpią wokalistki z Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku – wydział jazzowy oraz z Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku.

AppleMark

Chór Minstrel powstał we wrześniu 1992 roku. Zespół założył i prowadzi do chwili obecnej Sławomir Gałczyński. Podstawowym celem działalności Minstrela jest koncertowanie dla lokalnej społeczności. Repertuar Minstrela tworzy niezwykle wartościowa literatura muzyczna. Chórzyści wykonywali i wykonują pieśni do muzyki: W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. P. da Palestrina, D. Bortnianskiego, G. F. Haendla i wielu innych. W ciągu 25 lat Minstrel dał ponad 600 koncertów, a w zespole śpiewało prawie 1000 młodych osób.

Skład artystyczny koncertu uzupełni kierowany przez Sławomira Gałczyńskiego Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów powstał we wrześniu 2003 roku. W repertuarze grupy jest około 90 utworów, a wśród nich: muzyka dawna, utwory świeckie i religijne, w tym negro spirituals, opracowania pieśni popularnych, kolędy polskie i obce oraz utwory płocczanina Eugeniusza Gruberskiego (1870-1923) – księdza, muzykologa, publicysty, reformatora śpiewu kościelnego w Diecezji Płockiej i kompozytora. O akompaniament zadba Jarosław Domagała.

Drugiego dnia wystąpi Zespół Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku. W Katedrze usłyszymy wokalistki z Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku – wydział jazzowy oraz z Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku wraz z zespołem towarzyszącym w składzie:

Szymon Szyszka – piano
Tomek Krawczyk – bass
Michał Zawadzki – perkusja
Sajmon Bońkowski – saksofon
Marta Głowacka-Szmyd – przygotowanie solistek oraz chórki.

6.01.2023 /sobota / Bazylika Katedralna / godz. 19
Chór Minstrel Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego
Kameralny Zespół Wokalny POKiS

7.01.2023 /niedziela/ Bazylika Katedralna / godz. 19
Zespół Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku

Płockie Kolędowanie po raz 28. zagości w Bazylice Katedralnej w dniach 6-7 stycznia 2024. Początki koncertów o godzinie 19:00, wstęp wolny.

źródło: POKiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *