środa, 22 maja 2024
Kultura

Styczniowy kalendarz w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Muzeum Mazowieckie zaprasza w styczniu na kilka wydarzeń – koncerty, spotkania, rozmowy.

13 stycznia, godz. 12.00, 16.00 i 19.00 odbędą się koncerty noworoczne góralskiej grupy Śpisko Qmpanijo.

Kapela Śpisko Qmpanijo wystąpi w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie o godz. 12.00. W  Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumskiej 7 zagrają o godz. 16.00, a w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zapraszają o 19.00. Góralska kapela przybliży nie tylko jedne z najciekawszych melodii z regionu Spisza – czardasze, obyrtane i polki, ale również przeniesie w inne rejony Łuku Karpat. Nie zabraknie również wspólnego śpiewu najpiękniejszych polskich kolęd oraz pastorałek. Wstęp darmowy.

16 stycznia o 18:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Anną Bikont „Nigdy nie byłaś Żydówką”.
Jesienią 2023 roku ukazała się jej najnowsza książka „Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dzieciach w ukryciu”. Każda z tych opowieści posiada swoją główną bohaterkę – mają one mniej lub bardziej szczęśliwe dzieciństwo, przechodzą przez piekło wojny, kiedy w czas próby ujawnia się, co jest w człowieku; a kiedy tworzy się rzeczywistość powojenna, bywa, że piekło nie znika…
Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „The New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Jest też autorką biografii Ireny Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, a z Heleną Łuczywo – biografię Jacka Kuronia „Jacek” wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. Jej książka „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” z 2022 roku otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.
Książki Anny Bikont zostały przetłumaczone do tej pory na angielski, francuski, hiszpański, hebrajski, niemiecki, włoski, portugalski, holenderski, szwedzki, czeski i chiński. Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.

25 stycznia w godzinach 10:00-15:30 obchody Święta Tu Bi Szwat.

Z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku Drzew, w ciągu dnia pracy Muzeum Żydów Mazowieckich będzie się można poczęstować jabłkami.
Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto (w tym roku zacznie się 24 stycznia po zachodzie słońca i zakończy dzień później po zmroku) w uśpionych drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to również przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa. Przyjęło się, że w Nowy Rok Drzew spożywa się na przykład banany, daktyle, oliwki. Muzeum podzieli się jabłkami.

25 stycznia o 18:00 „Bramy Jerozolimy” – Koncert Olgi Avigail (Jerozolima) i Tango Attack (Warszawa) z myślą o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (27 stycznia 1945 roku) ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z myślą o tym zapraszamy Was na koncert „Bramy Jerozolimy”. Podczas niego usłyszymy pieśni wypełnione m.in. tęsknotą za blaskiem Syjonu i wołaniem o pokój, które zabrzmią w językach hebrajskim, ladino i w jidysz. – Każda z ośmiu złotych bram Jerozolimy to opowieść o Bogu oraz ludzkiej nienawiści i miłości. Podczas koncertu muzycznie i słownie przejdziemy przez te bramy, by wsłuchać się w głosy tych, którzy od wieków przekraczali ich progi. Tańczyli przy orientalnych rytmach, zanurzali się w mistycznych dźwiękach nigunów chasydzkich, modlili się o lepszy czas – zachęca Olga Avigail.
Artyści – którzy mają za sobą występy m.in. Nowym Jorku, Toronto, Waszyngtonie, Jerozolimie, Pradze, Warszawie – wystąpią w składzie: Olga Avigail (wokal, riq), Hadrian Tąbecki (piano, cajon), Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Piotr Malicki (gitara, oud).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *