Gospodarka i społeczeństwoPowiat Płocki

Nowe okręgi wyborcze na terenie powiatu płockiego

Wszystko wskazuje na to, że wybory samorządowe odbędą się w pierwszą lub ostatnią niedzielę kwietnia – 7 lub 21 kwietnia. Jest zarządzenie Wojewody Mazowieckiego w sprawie liczby radnych wybieranych w wyborach 2024 roku. Na terenie powiatu płockiego zmieniły się okręgi wyborcze.

Decyzję o terminie wyborów samorządowych 2024 już wkrótce powinien ogłosić premier Donald Tusk. Wstępnie zapowiedział, że mogłyby się one odbyć 7 lub 21 kwietnia. Wybierzemy włodarzy – Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, a także radnych do Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Powiatu, Rad Miejskich i Rad Gmin. Zarządzenie w sprawie liczby wybieranych radnych wydał Wojewoda Mazowiecki.

Co się zmieni? Liczba radnych pozostaje bez zmian, ale zmieniły się Okręgi Wyborcze na terenie Powiatu Płockiego. Zmiana podyktowana jest zmianami demograficznymi. Była konieczna po uaktualnieniu liczby mieszkańców na danym terenie.

I tak okręgów będzie pięć, wybierać będziemy w sumie 23 radnych.

Okręg Wyborczy nr 1 – czterech radnych z Gminy Brudzeń Duży i Gminy Stara Biała
Okręg Wyborczy nr 2 – pięciu radnych z Miasta i Gminy Drobin, Gminy Bielsk i Gminy Staroźreby
Okręg Wyborczy nr 3 – czterech radnych z Gminy Radzanowo i Gminy Słupno
Okręg Wyborczy nr 4 – pięciu radnych z Miasta i Gminy Bodzanów, Gminy Bulkowo, Gminy Mała Wieś oraz Gminy i Miasto Wyszogród
Okręg Wyborczy nr 5 – pięciu radnych Miasto i Gmina Gąbin, Gmina Łąck, Gmina Nowy Duninów oraz Gmina Słubice.

W kwietniu wybierzemy także radnych do Sejmiku Wojewódzkiego – 51, po 15 do Rady w każdej gminie powiatu płockiego oraz 25 Radnych Miasta Płocka.

Dodajmy, obecna kadencja kończy się 30 kwietnia 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *