niedziela, 21 kwietnia 2024
Powiat PłockiPłock

Orszak Trzech Króli w Płocku, ale i na terenie powiatu płockiego. Gdzie?

6 stycznia to od lat w wielu miejscach w Polsce, także w Płocku i powiecie płockim, dzień gdy organizowane są Orszaki Trzech Króli. Tak będzie i w tym roku.

W sobotę, 6 stycznia ulicami m.in. Płocka przejdzie Orszak Trzech Króli. W zaproszeniu biskup płocki pisze:

Osiemset lat temu, w 1223 r., św. Franciszek z Asyżu w Greccio, w jednej z grot, przygotował specjalną pamiątkę na cześć Dzieciątka, które narodziło się w Betlejem. Obok wołu i osła położył żłób z sianem, a zgromadzeni mogli wziąć udział w szczególnej Mszy w noc Narodzenia Pańskiego. Wśród żywych ludzkich postaci, przypominających pasterzy, na ołtarzu narodził się Zbawiciel świata. Od tego wydarzenia szopki betlejemskie stały się nieodłącznym elementem świętowania kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Dziś trudno nam sobie wyobrazić kościoły, place naszych miast czy nasze domy bez figurki Dzieciątka, Maryi i Józefa. Bardzo się cieszę, że po raz trzynasty w Płocku, a także w wielu innych miejscach naszej diecezji, w uroczystość Objawienia Pańskiego tworzymy barwne i rozśpiewane przedstawienia bożonarodzeniowe w postaci Orszaków Trzech Króli, w tym roku pod hasłem „W jasełkach leży!” Niech śpiew naszych pięknych kolęd i radość spotkania dzieci, młodzieży, rodziców, dziadków, mieszkańców naszych miast i wsi będą wyrazem wiary w Pana, który przyszedł, by odnowić ziemię przez pokój i miłość. W naszych modlitwach pamiętajmy tego dnia o misjonarzach i misjonarkach na całym świecie, by ich troska o wiarę poszerzała horyzonty Kościoła katolickiego.

biskup płocki Szymon Stułkowski

Płock będzie jednym z 800 miejsc w Polsce, w którym w tym roku przejdzie Orszak Trzech Króli, najważniejsze uliczne przedsięwzięcie ewangelizacyjne.

W tym roku po raz pierwszy przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest Stefan Swat, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Nowum jest też to, że scenkę biblijną na rozpoczęcie orszaku przedstawią Skauci Europy pod opieką Krzysztofa Piotrowskiego, grupa, która coraz aktywniej działa w diecezji płockiej.

Orszak wyruszy na ulice Płocka 6 stycznia o godzinie 11.15 ze Starego Rynku, po modlitwie „Anioł Pański”, wspomnianej scence biblijnej oraz słowie bp. Szymona Stułkowskiego. Płocczanie i goście przejdą ulicami Bielską i Jachowicza do kościoła parafii św. Stanisława Kostki, gdzie gospodarzami są księża salezjanie.

Na czele orszaku konno będą jechać: Krzysztof Sobociński ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej – jako Kacper, Andrzej Żabka, przedsiębiorca z Gąbina – jako Melchior, Leszek Brzeski, nauczyciel, radny miejski, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku – jako Baltazar. Konie wystawiło Stowarzyszenie Kawaleryjskie 4. Pułku Strzelców Konnych.

W „Stanisławówce” pokłon Świętej Rodzinie złożą m.in. bp Szymon Stułkowski, prezydent Płocka i starosta płocki oraz orszak świętych. W tym roku Świętą Rodziną będą: Katarzyna i Szymon Czmielowie z synem Jasiem. Mszy św. będzie przewodniczył biskup płocki.

Tradycyjnie z orszakiem łączy się konkurs na rodzinną szopkę bożobarodzeniową. Czuwa nad nim s. Dominika Dudzik z wydziału katechetycznego płockiej Kurii Diecezjalnej. Wiadomo już, że konkurencja jest duża, a jurorzy będą mieli trudne zadanie, aby wskazać laureatów konkursu, w którym udział biorą całe rodziny.

Organizatorzy mają nadzieję, że XIII Orszak Trzech Króli w Płocku, pod hasłem „W jasełkach leży!”, najważniejsze uliczne przedsięwzięcie organizacyjne w mieście, zgromadzi wiele tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy w tym roku – roku 800. rocznicy pierwszej szopki w Greccio we Włoszech, zechcą w ten sposób oddać hołd Zbawicielowi świata, Maryi, Matce Bożej i św. Józefowi. To niezwykle ważny i nieodłączny element świętowania Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Bielsku.

Tradycyjnie spotykamy się na Mszy św. w kościele w Bielsku, po niej orszak przejdzie ulicami Bielska, gdzie będą odegrane scenki rodzajowe. Orszak zakończy się przy kościele parafialnym

mówi Magdalena Woja dyrektor GOK, współorganizator Orszaku

Orszak Trzech Króli w Bielsku rozpocznie się o godzinie 12.00.

Na I Zagrobski Orszak Trzech Króli zaprasza proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Zagrobie. Rozpocznie się on o godz. 14.30 przy Szkole Podstawowej w Zagrobie.

Orszak Trzech Króli przejdzie również ulicami Proboszczewic (gm. Stara Biała). Przebiegał on będzie pod hasłem W jasełkach leży. Rozpocznie go o godz. 11.30 Msza św. Następnie przejdzie ulicami: Floriańską, Płocką, Modrzewiową, Klonową, Dębową, Płocką i Floriańską do kościoła. Po przemarszu będzie piknik na placu przed Domem Parafialnym z ciepłą zupą i kiełbaskami. Podobnie jak w poprzednich latach mile widziane na przemarszu barwne stroje i kostiumy. Oprawę muzyczną Mszy św. o 11.30 zapewni Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej.

O godzinie 14.40 rozpocznie się Orszak Trzech Króli w Gąbinie. Parafia pw. św. Michała zaprasza do wspólnego przeżywania tego wyjątkowego dnia. Orszak wyruszy sprzed targowiska przy Nowym Rynku, przejdzie ulicami miasta do kościoła, gdzie o 15.00 odbędzie się Msza św.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbędzie się w Nowym Duninowie. Rozpocznie się on w parku o 11.00, następnie przejdzie do kościoła, gdzie zakończy się uroczystą Mszą św. o godz. 12.00. Do udziału zaproszeni są wszyscy. Dzieci mogą przebrać się za aniołów, lub pasterzy. Wszyscy uczestnicy otrzymają korony oraz śpiewniki.

Będzie to nasze wspólne publiczne wyznanie wiary i oddanie czci nowonarodzonemu Jezusowi tak jak to uczynili Trzej Królowie. Zapraszam gorąco do udziału w tej uroczystości

– zaprasza proboszcz parafii ks. Rafał Gutkowski

Orszak Trzech Króli odbędzie się również w Radzanowie. Rozpocznie przy spichlerzu o godz. 11.15.

Będą Trzej Królowie na koniach, którzy poprowadzą Orszak do kościoła. W ramach kazania zapraszam na koncert kolęd w wykonaniu naszej scholi. Koncert będzie wyrazem wdzięczności dla wszystkich osób, które wsparły zakup sprzętu dla naszej scholi

– zaprasza ks. Andrzej Kopczyński, proboszcz parafii Radzanowo.

Orszak przejdzie również ulicami Blichowa. Rozpocznie się o 10.00 mszą św. w kościele pw. św. Anny w Blichowie, następnie przejście Orszaku Trzech Króli. Na zakończenie w remizie OSP w Blichowie poczęstunek przygotowany przez KGW Perły z Blichowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *