niedziela, 21 kwietnia 2024
Płock

W dwa lata od wybuchu wojny na Ukrainie – “Kwadrans Milczenia”

Niestety. Minął kolejny rok okrucieństwa wojny na Ukrainie. 24 lutego będziemy obchodzić drugą już rocznicę jej wybuchu. W Płocku i jego okolicach nadal mieszka wiele osób, które znalazły tu nowy dom i bezpieczeństwo codziennego życia.  

W tą smutną rocznicę, podobnie jak w zeszłym roku chcemy zorganizować w Płocku bardzo nietypowe obchody – święto wspólnych, polsko – ukraińskich emocji, czyli „Kwadrans Milczenia”.

mówi Adrian Brudnicki z Nowej Lewicy

Żadnych przemówień, powitań ani podniosłych słów. Nikt nie jest ważniejszy od anonimowej osoby stojącej obok. Liczy się bycie razem przez chwilę i przez chwilę wymienienie się emocjonalnym ciężarem. Dzikim krzykiem milczenia, bezradności, bólu i łez bez słów.

Dlaczego łez? W zeszłym roku wspominaliśmy poległych w tej wojnie. W najbliższą sobotę będzie jeszcze trudniej. Chcemy przez 15 minut połączyć się duchem z 19 546 dziećmi wywiezionymi siłą z terenu Ukrainy przez rosyjskich barbarzyńców pomiędzy 24 lutym 2022 a 20 lutym 2024. Ani my, ani świat nie może o nich zapomnieć. Na co dzień nie słyszymy rozdzierającego krzyku ich matek – bohaterskich kobiet Ukrainy. Niewidzialnej na co dzień armii wdów. Tych nadal żyjących i tych już nie.

dodaje

Co możemy dla nich zrobić? Przyjdźmy w sobotę 24 lutego na „Kwadrans Milczenia” na Plac Obrońców Warszawy aby dać świadectwo światu, że pamięć i nadzieja nie ginie.

Zapraszamy Ukraińców i Polaków. Zapraszamy wszystkich, którzy uważają, że taka manifestacja ma sens. Zaprośmy członków rodziny, znajomych, przyjaciół. Spotkajmy się pomiędzy godziną 12.00 a 12.15. Potem bez słowa się rozchodzimy. Zabierzmy ze sobą żółte i niebieskie balony. Na znak nadziei, że jeszcze każdy może wrócić do domu.

zapraszają organizatorzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *