Płock

ZOO po Zmroku

19 kwietnia 2024 roku słońce wzejdzie o 6:21, a zajdzie o 17:14. Ten dzień będzie trwał 10 godzin i 53 minuty, ale dla uczestników wydarzenia „ZOO po Zmroku” przedłuży się do późnych godzin wieczornych. Będzie to bowiem okazja by poznać zupełnie inne oblicze mieszkańców płockiego ogrodu zoologicznego – zwłaszcza tych, którzy śpią w dzień i stają się aktywni dopiero po zmierzchu.

ZOO Płock

W ten sposób funkcjonują np. drapieżniki takie jak lwy czy tygrysy, bo w nocy łatwiej zostać niezauważonym i podejść do potencjalnej ofiary. Z kolei niektóre małe gryzonie np. myszy, nornice czy ryjówki dzięki nocnemu trybowi życia unikają większości polujących na nie drapieżników dziennych. W suchym i gorącym klimacie ważne jest z kolei unikanie wysokich temperatur, które mogą spowodować przegrzanie organizmu i utratę wody, dlatego większość gatunków pustynnych uaktywnia się dopiero po zapadnięciu zmroku, kiedy temperatura otoczenia spada.

ZOO Płock

Dla większości ludzi dzień jest momentem największej aktywności dobowej, ale w świecie zwierząt jest bardzo różnie. Zwierzaki przystosowały się do nocnego trybu życia na wiele sposobów. Ich oczy są większe od gatunków dziennych (duże źrenice pozwalają wychwycić maksymalną ilość światła), najczęściej nie widzą barw, które w ciemności nie mają większego znaczenia. Dzięki sporym, ruchomym uszom zwierzęta nocne mają też niezwykle wyostrzony zmysł słuchu. Często kierują się także bardzo dobrze rozwiniętym węchem. Niektóre posiadają wyjątkowy szósty zmysł służący do nawigacji, wykrywania i chwytania zdobyczy oraz komunikacji, czyli echolokację. Korzystają z niej między innymi nietoperze i ryjówki. Wysyłają one krótkotrwały dźwięk o wysokiej częstotliwości i odbierają fale odbite od przeszkód. Na podstawie kierunku, czasu powrotu i natężenia powracającego dźwięku, określany jest kierunek, odległość i wielkość obiektu. Zjawisko to nosi nazwę echa akustycznego i pozwala zwierzęciu stworzyć precyzyjny, trójwymiarowy obraz przestrzeni wokół niego w zupełnej ciemności. Dodatkowo zwierzęta nocne często wyposażone są w odpowiedni kamuflaż i nie chodzi tu tylko o maskujące ubarwienie. Potrafią niezwykle cicho się poruszać, w czym mistrzami są sowy. Podczas przecinania powietrza skrzydłami pióra ptaków ocierają się o siebie, co łatwo można usłyszeć. Lot sów jest jednak całkowicie bezgłośny, a zawdzięczają to aksamitnemu puszkowi, którym pokryte jest każde ich pióro. Oczywistymi przedstawicielami zwierząt nocnych są nietoperze, sowy czy jeże.

Ale co z pozostałymi zwierzętami? Czy w nocy śpią słonie i foki? Co robią tygrysy czy pantery? A co z mieszkańcami herpetarium? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi już 19 kwietnia, w trakcie wyjątkowych spacerów z przewodnikami podczas wydarzenia „ZOO po Zmroku”. Szczegóły na www.zoo.plock.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *