środa, 17 kwietnia 2024
Płock

Niedziela Palmowa w katedrze w Płocku z rytem uroczystego wejścia

W Płocku główna Msza św. w Niedzielę Palmową (czyli Niedzielę Męki Pańskiej) 2 kwietnia sprawowana będzie w bazylice katedralnej. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Szymon Stułkowski. W tym roku obchodom Niedzieli Palmowej będzie towarzyszył ryt uroczystego wejścia do katedry. Nie będzie jednak procesji z palmami wokół katedry.

Msza św. w Niedzielę Palmową rozpocznie się w ogrodzie domu biskupiego (Plac Narutowicza 10) o godz. 11.30. Tam zgromadzą się celebransi oraz wierni, zostaną poświęcone palmy wielkanocne, odczytana zostanie Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Potem z ogrodu wyruszy procesja z palmami do katedry – nie będzie procesji z palmami wokół katedry, jak odbywało się to w latach ubiegłych.

Gdy procesja dojdzie do drzwi katedry, wierni do niej wejdą, natomiast wszyscy zaangażowani w liturgię przy ołtarzu, zatrzymają się przed drzwiami katedry. W tym miejscu odbędzie się ryt uroczystego wejścia. Historyczny ryt polega na tym, że główny celebrans – biskup płocki, księża koncelebrujący Mszę św. i ministranci zatrzymają się przed zamkniętymi drzwiami katedry.

Biskup przed wejściem do katedry będzie prowadził dialog z wiernymi, a w jego przerwach uderzać pastorałem w drzwi katedry: trzy razy po trzy uderzenia. Na zakończenie drzwi zostaną otwarte i do katedry wejdzie procesja w kolejności: służba ołtarza, kapłani, diakoni, biskup.

Potem nastąpi kontynuacja liturgii Mszy św. wraz ze śpiewem Męki Pana Jezusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *