sobota, 18 maja 2024
Gospodarka i społeczeństwoORLEN S.A.

Wyższe stypendia dla utalentowanej młodzieży

Wystartowała piętnasta edycja programu stypendialnego „Mam pasję powyżej średniej”. Fundacja ORLEN w tym roku zdecydowała o zwiększeniu budżetu programu stypendialnego. Dzięki temu uczniowie mogą liczyć na wyższe niż w poprzednich latach stypendium. Dla uczniów szkół podstawowych będzie to 250 zł miesięcznie, a dla uczących się w szkołach ponadpodstawowych 350 zł miesięcznie. Tylko w ubiegłym roku stypendiami Fundacja wsparła blisko 800 utalentowanych uczniów i studentów.

„Mam pasję powyżej średniej” to program stypendialny dobrze znany płockiej młodzieży. Został on stworzony z myślą o uczniach klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z Płocka oraz Powiatu Płockiego. Program jest podzielony na dwie kategorie: naukową i sportową. W przypadku stypendium naukowego wymagana średnia ocen dla uczniów szkoły podstawowej wynosi co najmniej 4,75. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych co najmniej 4,5. W przypadku stypendium sportowego − 4,0. Pod uwagę brany jest także udział w wolontariacie, zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych czy aktywność w lokalnym środowisku.

Programy stypendialne to jeden z filarów działalności Fundacji ORLEN. Tylko w ubiegłym roku stypendiami wspieraliśmy blisko 800 utalentowanych uczniów i studentów. Jeden z naszych programów „Mam pasję powyżej średniej” jest skierowany do uczniów z Płocka i powiatu płockiego. Zależy nam na tym, aby wesprzeć płocką młodzież w rozwijaniu swoich pasji czy talentów i realizacji ambitnych marzeń

– mówi Katarzyna Różycka, prezeska Fundacji ORLEN.

Marzenie? Grać w reprezentacji

Jedną z ubiegłorocznych stypendystek Fundacji ORLEN jest licealistka Kalina Strześniewska. Może się pochwalić nie tylko bardzo dobrymi wynikami w nauce, ale także sportową pasją, którą stale rozwija. Kalina od 8 lat trenuje piłkę nożną. − W ubiegłym roku byłam powoływana do reprezentacji Polski kobiet do lat 15. To najwyższe wyróżnienie sportowe – mówi nasza stypendystka.

Na swoim koncie ma już złoty medal zdobyty na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce nożnej kobiet do lat 15. Zdobyła go z reprezentacją Mazowsza. – Moja przygoda z piłką nożną zaczęła się już w przedszkolu. Dużo czasu spędzałam z kolegami, więc graliśmy w piłkę. Moja mama zauważyła, że daje mi to dużo satysfakcji i zapisała mnie do niewielkiego, lokalnego klubu piłkarskiego. Kiedy ten przestał działać zaczęłam kilka razy w tygodniu dojeżdżać do Płocka i grać w klubie Królewscy Płock, a potem Stoczniowiec Płock

– opowiada Kalina Strześniewska.

Nasza stypendystka cztery razy w tygodniu uczestniczy w treningach piłkarskich, raz w tygodniu w treningu motorycznym. Mimo tego, że treningi zajmują jej wiele czasu, jest wzorową uczennicą. Szkołę podstawową ukończyła ze średnią 5,44, rozwija pozasportowe zainteresowania takie jak fotografia i podróże. – Rodzice zawsze mi powtarzali: „możesz iść na trening, jak odrobisz lekcje”. Nauka przychodzi łatwo mi i przywykłam do tego, że najpierw odrabiam lekcje, uczę się, a potem mogę iść na trening – opowiada Kalina. W tym roku zaczęła grę w klubie Diamenty Warszawa w zespole juniorek. – Marzenia? Chcę z moja nową drużyną wygrać Centralną Ligę Juniorek U-18. A w przyszłości dostać się do reprezentacji narodowej, grać w zagranicznym klubie – wybiega w przyszłość Kalina.

Stypendium „Mam pasję powyżej średniej” wykorzystała na rozwijanie sportowych zainteresowań. – Pomogło mi ono w sfinansowaniu dodatkowych zajęć piłkarskich, wyjazdów na turnieje, jak np. międzynarodowy turniej piłkarski na Majorce w październiku 2022 r., gdzie z koleżankami z klubu dostałyśmy się do ćwierćfinałów. Rywalizowałyśmy tam z takimi drużynami jak Real Madryt Femenino czy FC Barcelona Femení w mojej kategorii wiekowej

– opowiada Kalina Strześniewska.

Złóż wniosek do 30 września                                                                                                       `

Stypendia przyznawane przez Fundację ORLEN to nie tylko comiesięczne finansowe wsparcie uczniów. – Chcemy młodzież inspirować, dać jej okazję do spotkania z rówieśnikami, dzielenia się swoimi pasjami. Dlatego też każdego roku zapraszamy naszych stypendystów na spotkania integracyjne, warsztaty kompetencyjne, wspólne wyjazdy. W tym roku mieli okazję wziąć udział w grze zespołowej i wcielić się w rolę architektów miasta Cosmopolis. Z kolei u progu wakacji zabraliśmy stypendystów na wspólny wyjazd na Ziemię Lubawską – opowiada Magdalena Pietrzak z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Mam pasję powyżej średniej”. I dodaje: − Bardzo cieszy nas kiedy słyszymy, że stypendyści, którzy poznali się na naszych spotkaniach, podtrzymują kontakt, spotykają się, podejmują wspólne inicjatywy. Właśnie o to nam chodzi.

Aby ubiegać się o stypendium „Mam pasję powyżej średniej” należy złożyć wniosek on-line. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: fundacji. Do wniosku należy załączyć skany wskazanych w nim dokumentów. Wnioski można składać do 30 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *